Site icon ZycieStolicy.com.pl

Szpital Południowy zostanie przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem?

szpital poludniowy

Jeszcze niedawno, odwołany już wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej odpowiedzialny za służbę zdrowia, wykluczał przyspieszenie budowy Szpitala Południowego z przeznaczeniem na tymczasowy szpital covidowy. – To jest jeszcze plac budowy – powtarzał. Sytuacja się jednak zmieniła. Szpital faktycznie wciąż jest w budowie, mimo, że z zewnątrz wygląda na ukończony, to w środku trwają prace wykończeniowe. Przyjeżdża też sprzęt medyczny. Planowany termin oddania obiektu do użytku – wg ostatnich zapowiedzi miasta – to koniec marca 2021 roku. Szpital miał zacząć przyjmować pacjentów od 1 lipca, od dnia, gdy obowiązywać będzie kontrakt z NFZ.

W czwartek na posiedzeniu komisji zdrowia w sejmiku samorządu województwa mazowieckiego przedstawiciel wojewody poinformował, że drugi szpital tymczasowy w hali Expo XXI na Woli nie powstanie ze względu na zbyt wysokie koszty przywrócenia hali do stanu pierwotnego. Służby wojewody zaczęły brać pod uwagę puste obiekty szpitali miejskich, m.in. Szpital Południowy u zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi. 

Problemy rządu ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla drugiego szpitala tymczasowego dla Mazowsza spowodowały, że zawarto porozumienie z miastem. W skrócie – wojewoda przeznaczy specjalne środki z funduszu covidowego na przyspieszenie prac wykończeniowych w ursynowskim szpitalu, aby w nim powstał szpital dla chorych na koronawirusa.

– Zorganizowanie szpitala tymczasowego na terenie Szpitala Południowego będzie w obecnej sytuacji epidemiologicznej rozwiązaniem istotnie poprawiającym bezpieczeństwo zdrowotne warszawiaków. Jest to zasadne z uwagi na konieczność racjonalnego wykorzystanie zasobów, które powinny służyć mieszkańcom Warszawy. Nasze analizy wykazały, że przyspieszenie prac pozwoli na uruchomienie szpitala tymczasowego w tym obiekcie w drugiej połowie stycznia – powiedział Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Wojewoda podjął już kroki formalne niezbędne do rozpoczęcia prac. Jak informuje urząd wojewódzki, zwrócono się do ministra zdrowia ws. nałożenia przez premiera na miasto stołeczne obowiązku zorganizowania szpitala tymczasowego dla pacjentów chorych na COVID-19.

– Miasto ma być zobowiązane m.in. do: wykonania prac projektowych, planistycznych  i innych niezbędnych do uruchomienia szpitala tymczasowego; wykonania zestawienia kosztów niezbędnych do jego uruchomienia; określenie szczegółowych wymagań w zakresie:  ilości niezbędnych pomieszczeń i ich powierzchni oraz elementów infrastruktury technicznej – poinformował urząd wojewody.

Szpital tymczasowy na Ursynowie ma mieć nie mniej niż 300 łóżek z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym nie mniej niż 80 miejsc leżących z respiratorem.

Czeka nas kolejna ogromna podwyżka

SZPITAL POŁUDNIOWY, WARSZAWA, URSYNÓW, SZPITAL TYMCZASOWY, SZPITAL COVIDOWY, COVID 19, KORONAWIRUS, WOJEWODA MAZOWIECKI, KONSTANTY RADZIWIŁŁ

Exit mobile version