Główne punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie są na Dworcu Zachodnim i Dworcu Wschodnim; w czwartek zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker po rozmowie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji taką wiadomość przekazał na Twitterze w odpowiedzi na wpis posła KO Bogusława Sonika.
Dworzec Centralny w Warszawie, o którym pisałem wczoraj krytycznie, jeśli chodzi o organizację pomocy i info dla uchodźców z UKR. przejął do zorganizowania Wojewoda. Jak na razie wyręczają go wolontariusze
– napisał Sonik.
Rozmawiałem z wojewodą. Główne punkty w Warszawie są na dworcach zachodnim i wschodnim. Zwiększymy dziś pomoc na dworcu centralnym. W całej Polsce na dworcach mamy 22 punkty informacyjne. Współpracujemy z samorządami i organizacjami pozarządowymi
– odpowiedział posłowi Szefernaker.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czwartek poinformował, że ostatniej nocy do miasta pociągami przyjechało 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy, a kolejny tysiąc busami.
Szefernaker podkreślił w czwartek, że punkty informacyjne na dworcach kolejowych, w tym na dworcach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, zostały utworzone w porozumieniu z samorządami – są to punkty wspólne. Ich powstanie wiceszef MSWiA zapowiadał w miniony piątek. W stolicy działa też punkt na Lotnisku Chopina – dla osób, które przylatują do Warszawy i nie mogą wrócić na Ukrainę.
Warszawskie władze punkt informacyjny zorganizowały też w Centrum Wielokulturowym na Pradze-Północ. Z kolei w Arenie Ursynów ratusz przygotował punkt przeznaczony do tymczasowego pobytu uchodźców. W środę Trzaskowski informował, że zapewniono nocleg 2,5 tys. osobom. W czwartek przekazał, że uruchomiono kolejnych 600 miejsc.
Służby wojewody w czwartek w Warszawie otworzą punkt recepcyjny na Torwarze, w którym przygotowanych będzie ok. 500 łóżek. Uchodźcy w takich punktach otrzymują pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Od poniedziałku działa uruchomiony przez wojewodę mniejszy, na ok. dwadzieścia miejsc, punkt recepcyjny na autobusowym Dworcu Zachodnim.
W całej Polsce uruchomiliśmy 28 punktów recepcyjnych i 22 punkty informacyjne
– podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA.
Inwazja rosyjska na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od tego czasu do Polski przybyło 575,1 tys. uchodźców uciekających przed wojną. Tylko w czwartek, ósmego dnia inwazji, od północy do godz. 7 rano granicę ukraińsko-polską przekroczyło 27,1 tys. osób. W środę do Polski przybyło 95 tys. uchodźców.
PAP/AS