Przejdź do treści
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt
  • Kultura
  • Kultura
Życie Stolicy | Kraj

Szef MON: Polska kupi od Turcji 24 drony bojowe

przez Anna Słomczyńska 22 maja 2021
22 maja 2021
1,2K

Polska kupi od Turcji cztery zestawy dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne. Wraz z uzbrojeniem kupimy pakiet logistyczny i szkoleniowy – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON w sobotę w Polskim Radiu 24 poinformował, że Wojsko Polskie zostanie wyposażone w cztery zestawy – czyli 24 sztuki – tureckich dronów bojowych. „To są Bayraktary” – poinformował. Wyjaśnił, że są to bezpilotowce, które mają zdolności uderzeniowe i „sprawdziły się w na wojnach w wschodzie” Europy, były też wykorzystywane na Bliskim Wschodzie.

Umowa ma zostać podpisana podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, która rozpocznie się w poniedziałek.

Błaszczak poinformował też, że bezzałogowe tureckie maszyny będą uzbrojone w pociski przeciwpancerne.

To jest realna broń. Pierwszy zestaw trafi do Wojska Polskiego za rok, w 2022 r.

– zapowiedział.

Błaszczak przyznał również, że zakup jest uzupełniony o „pakiet logistyczny i szkoleniowy”, a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie „przedsiębiorstwo wojskowe”. „Do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych – broń sprawdzona, broń skuteczna, broń, która odstrasza agresora” – powiedział Błaszczak.

Szef MON „podtrzymał” też swoją deklarację, że resort obrony w pierwszej kolejności chce kupować uzbrojenie i sprzęt od polskich firm zbrojeniowych.

Polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie jaka zostaje właśnie teraz zakupiona dla polskich sił zbrojnych. Po prostu w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego nie ma takiej broni. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego to oczywiście, wtedy bardzo poważnie rozważymy kupienie takiej broni

– powiedział.

Poinformował także, że w sobotę uda się z wizytą do Huty Stalowa Wola, gdzie zostanie podpisana umowa na zakup 21 artyleryjskich wozów amunicji oraz 7 artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia na podwoziu Jelcza.

To będzie sprzęt, który uzupełni kompanijne moduły ogniowe Rak

– wyjaśnił.

Podał, że wartość kontraktu to 186 mln zł.

PAP/AS

Szef BBN: przedstawiłem prezydentowi koncepcję powrotu do wojskowej służby kontraktowej

  • 0
    Share
    Facebook
  • 0
    Share
    Twitter
  • 0
    Share
    LinkedIn
  • 0
    Share
    Życie Stolicy
Bayraktarbezzałogowcemariusz błaszczakministerstwo obrony narodowej
Anna Słomczyńska

Poprzedni artykuł
Policja zidentyfikowała ciało kobiety odnalezione w Lesie Kabackim
następny artykuł
Wiceprzewodniczący Rady Warszawy: Zwężanie ulic to zadowalanie lewicowych aktywistów

Powiązane artykuły

32 mln z Samorządu na budowę i modernizację...

10 czerwca 2026

ŚWIATOWY DZIEŃ CHEMIKA –  RELACJA Z WYDARZENIA 09...

10 czerwca 2026

Jubileusz 100-lecia – Spółdzielnia Mleczarska Ryki – zgromadził...

10 czerwca 2026

John Williams i wiele więcej w czerwcu 2026...

10 czerwca 2026

KHBC: Polityczny wyrok na prezesa, który chciał rozbić...

10 czerwca 2026

Pogoda do 14.06.2026: Z zachodu ku centrum zatoka...

9 czerwca 2026

1 komentarz

Starowierca 22 maja 2021 - 11:19

Zakup 24 sztuk dronów bojowych niezwykle przydatny, zwłaszcza w czasie pokoju. Myślę, że pożyteczniej by było zlecenie opracowania i wykonania w naszym kraju, o którym głosimy jako kraj najnowszych technologii uzbrojenia. Dronem ataku z powietrza nie zwalczysz, a systemy obrony przeciw rakietowej mamy takie jakie mamy czyli w dużym zaawansowaniu. A Pan Prezydent już raz kupował w Australii wielką korwetę (czy jakoś tam), i wyszło jak zwykle. Z życzeniami powodzenia i dobrego samopoczucia. A tak na marginesie, może lepiej najpierw sprowadzić, a potem się chwalić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

WSPIERAJ PRAWDZIWE MEDIA
To numer naszego konta
66 1160 2202 0000 0004 6654 5754 Dziękujemy

Logo Wbijam Szpile - partner serwisu Zycie Stolicy

Najnowsze artykuły

  • 32 mln z Samorządu na budowę i modernizację oczyszczalni ścieków
  • Zacisze – po drugim spotkaniu w sprawie Strefy Tempo 30
  • Galeria Łomianki – 13 czerwca przekaż niepotrzebny rower potrzebującym
  • ŚWIATOWY DZIEŃ CHEMIKA –  RELACJA Z WYDARZENIA 09 CZERWCA 2026
  • Jubileusz 100-lecia – Spółdzielnia Mleczarska Ryki – zgromadził tłumy
  • John Williams i wiele więcej w czerwcu 2026 w Multikinie
  • KHBC: Polityczny wyrok na prezesa, który chciał rozbić „układ łowicki”?
  • Pogoda do 14.06.2026: Z zachodu ku centrum zatoka niżowa
  • Okrągły Stół 89 czyli realizacja operacji SB o kryptonimie „Brzoza”
  • Polski kapitał coraz odważniej inwestuje w nieruchomości komercyjne – dane z 2025

Opinie

Wybitni polscy historycy, naukowcy i działacze społeczni publikują...

30 grudnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 6 Dymitry Glukhowsky...

3 kwietnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 5 Neil Gaiman...

24 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 4 Irving Stone...

23 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 3 Evelyn Waugh...

20 marca 2025

Najnowsze komentarze

  • Niesygnalista - PAIH: Ministerstwo Rozwoju jak Poncjusz Piłat ws. zwolnienia dyscyplinarnego sygnalistki
  • Łukasz - Za żart z KSeF zarzut karno-skarbowy i groźba 8 lat więzienia?
  • Nie mają co robić - KGS: Masowe zwolnienia by realizować Plan równości płci?
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

Popularne artykuły

  • 1

    Państwo, piwo i niespełniona obietnica. Dlaczego ustawy o asystencji osobistej dla niepełnosprawnych wciąż nie ma?

  • 2

    Spacer z dzieckiem i zakupy w sklepie monopolowym. Tłumaczył, że piwo pomoże mu na kaca.

  • 3

    O tym nie wiedzieliście… AMANTADYNO, MOJA POLSKA SCHIZOFRENIO.

  • 4

    Wołomin: Są wyniki sekcji zwłok 13-letnich dziewczynek. Dzieci miały czarne ubrania i wyraziste makijaże

  • 5

    Amantadyna jednak działa! Naukowcy z Cambridge potwierdzają odkrycie Polaków

  • 6

    Z nowym chłopakiem odwiedziła byłego męża. Ten chwycił za nóż i wbił mu w odbyt

  • 7

    „Szwadrony Trzaskowskiego”. Kogo i po co szkoli Warszawa?

  • 8

    Ile wynosi rzeczywista liczba mieszkańców Warszawy? Dane zaskakują!

  • 9

    Ordynator oddziału zakaźnego twierdzi, że pandemia koronawirusa to fikcja!

  • 10

    Dwie 13-latki powieszone w lesie. Na ciała trafiła przypadkowa osoba

  • 11

    Wichura zniszczyła część Cmentarza Bródnowskiego!

  • 12

    Nieoficjalne informacje w sprawie powieszonych w lesie 13-latek

  • 13

    Dantejskie sceny i bierność ochrony oraz klientów. Co się wydarzyło w Arkadii?

  • 14

    Zostawił gazik w sercu, bo o nim zapomniał.

  • 15

    Zamienił opakowania i do kasy przyniósł wiertło z niższą ceną. Okazało się, że jest wykładowcą w szkole policyjnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • Email

@2020 - ZycieStolicy.com.pl | Polityka prywatności

Zarządzaj zgodami plików cookie
Pliki cookies w Naszej witrynie, używane są do spersonalizowanych reklam

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
  • Zarządzaj opcjami
  • Zarządzaj serwisami
  • Zarządzaj {vendor_count} dostawcami
  • Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt
  • Kultura
  • Kultura