Site icon ZycieStolicy.com.pl

Szef MON: Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Apache

Blaszczak zolnierze

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache – poinformował w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców armia USA udostępni Polsce śmigłowce Apache z własnych zasobów.

O zatwierdzeniu przez Departament Stanu USA sprzedaży Polsce śmigłowców Apache szef MON poinformował na Twitterze.

„Ważna wiadomość! Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zgodnie z moimi ustaleniami z sekretarzem obrony L. Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów” – napisał minister Błaszczak.

O wyrażeniu zgody na potencjalną sprzedaż Polsce 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache wraz z uzbrojeniem poinformowała także w poniedziałek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA).

Jak przekazano w komunikacie agencji, w pakiecie ze śmigłowcami znajdują się m.in. radary oraz 1844 pociski AGM-114R2 Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM, 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger. Pakiet – jak podała agencja – wyceniono na 12 miliardów dolarów.

„Ta proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który działa na rzecz politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie” – napisano. Agencja notyfikowała o potencjalnej transakcji Kongres.

O złożeniu oferty kupna 96 śmigłowców Apache poinformował już w ubiegłym roku szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie minister ogłosił, że na czas finalizacji transakcji i dostarczenia maszyn siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem śmiglowców Apache.

„Dlaczego Apache są ważne? Bo świetnie współpracują z Abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18. dywizji zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z Abramsami zamknięcie +bramy brzeskiej+” – mówił wówczas szef resortu obrony.

Źródło: PAP,

Exit mobile version