ZycieStolicy.com.pl

STRATEGICZNO – OPERACYJNE ĆWICZENIE SZ FR „ZACHÓD-21” 

STRATEGICZNO – OPERACYJNE ĆWICZENIE SZ FR „ZACHÓD-21” 

Analizując zamówienia publiczne składane przez Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi (MO RB) można w pewnym zakresie określić ilość jednostek sprzętu Federacji Rosyjskiej planowanej do udziału w strategiczno – operacyjnym ćwiczeniu Związku Republiki Białorusi i Rosji (ZBiR) pk. „ZACHÓD-21”.

Ćwiczenie Państwa Związkowego zgodnie z oficjalnymi oświadczeniami Ministerstw Obrony Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi zostanie przeprowadzone we wrześniu 2021 r. Biorąc pod uwagę sposób realizacji scenariuszy dotychczas rozegranych ćwiczeń należy stwierdzić, iż tegoroczna edycja rozpoczęła się „zgodnie z planem” od FAZY PRZYGOTOWAWCZEJ, która zakończy się przerzutem sił rosyjskich dedykowanych do udziału w ćwiczeniu. W tym samym czasie, po stronie rosyjskiej jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego przemieszczą sią do ośrodków szkolenia poligonowego. Analogiczną sytuację odnotujemy w SZ RB. Po przegrupowaniu, jednostki odtworzą gotowość bojową, a tym samym rozpocznie się FAZA GŁÓWNA ĆWICZENIA.

ZACHÓD-21

Rys.: Prawdopodobne fazy i etapy przebiegu strategiczno – operacyjnego ćwiczenia ZBiR
pk. „ZACHÓD-21”

Jak wynika z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej (poprzez którą MO RB dokonuje między innymi zamówień na usługi transportowe) ukazał się przetarg polegający na wykonaniu przewozu jednostek sprzętu wojskowego, na potrzeby którego zapotrzebowano liczbę 670 wagonów (platform kolejowych) zgodnie ze specyfikacją kontraktu pierwszego. 

Rys.: Zamówienie MO RB transportu kolejowego na 670 wagonów
[źródło:
https://goszakupki.by/auction/view/378042]

Z czego:

– platform odkrytych: 550

– wagonów kuchni: 18

– wagonów zakrytych innych: 102

Zapotrzebowanie dotyczy transportu po trasach: ZASŁONOWO – ILINO, OSIPOWICZE-1 – KOKTAS, STOLBCY – ASZAŁUK, ILINO – BORISOW.

Kontrakt drugi przewiduje zamówienie usługi transportu kolejowego w liczbie 114 wagonów. Zaznaczyć należy, iż liczby te dzielimy przez dwa, gdyż obejmują one transport z MSD do stacji docelowej oraz powrót do MSD.

Tym samym, analizując dokumenty przewozowe możemy określić z dużym prawdopodobieństwem, które jednostki rosyjskie zostaną przerzucone do udziału w ćwiczeniu.

Z przedmiotowych danych wynika, że na teren RB przerzucone zostaną:

– 6. samodzielna brygada czołgów (jednostka wojskowa 54096) ze składu 1.APanc/ ZOW,

– wydzielone siły z 7. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej – w przypadku tego rodzaju SZ z oczywistych względów część sił może zostać przerzucona transportem powietrznym, w trakcie realizacji FAZY GŁÓWNEJ ĆWICZENIA, 

– wydzielone siły z 4.DPanc / ZOW.

Należy liczyć się, że BROT ZOW prawdopodobnie realizować będzie strzelania rakietowe na poligonach ASZAŁUK oraz KOKTASA (112.BROT (MSD SHUYA) oraz 79.BAR (MSD TVER).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami o rejonach ćwiczeń oraz analizy przedstawionego źródła wynika, że na terenie Białorusi głównymi rejonami ćwiczeń jednostek rosyjskich i białoruskich będą poligony: Borisovsky, Dretun, Witebsk, Lepelsky, Losvido, Zasłonowo, Osipovichsky, Domanovo, Ruzhansky, Glubokoye.

Rys.: Białoruskie poligony dedykowane ćwiczeniu „ZACHÓD-2021”

[źródło: https://www.mil.by/ru/]

Najprostszym sposobem oszacowania ilości pododdziałów / oddziałów rosyjskich, za których przemieszczenie odpowiada strona białoruska, jest odniesienie się do ilości kuchni jakie mają zabezpieczyć transportowanych żołnierzy. Przyjmując, że w omawianych dokumentach zapotrzebowano 18 wagonów kuchni – czyli 9 w każdą stronę, liczbę pododdziałów / oddziałów należy oszacować na 9 pełnych batalionów. 

Potwierdza to przelicznik jaki można zastosować w odniesieniu do ilości zapotrzebowanych platform odkrytych mianowicie 550 (z pierwszego zamówienia) + 80 (z drugiego zamówienia), czyli 315 „w jedną stronę”. Przy założeniu, że na platformę wejdą jeden lub dwa pojazdy (w zależności od danych taktyczno – technicznych) otrzymamy liczbę wahającą się pomiędzy 315, a 500 pojazdów. 

Rys.: Dane kolejowej platformy czterokołowej przyjęte do wyliczeń.

Obecnie liczba sprzętu wojskowego w batalionie zmechanizowanym SZ FR wynosi prawdopodobnie 46 pojazdów, w batalionie czołgów 42, dywizjonu artylerii 54, daje to nam średnio w batalionie 48 pojazdów. Można zatem przyjąć, iż wyłącznie strona białoruska wystawiła zapotrzebowanie na przewóz ok. 9 batalionów.

Pytania otwarte: 

  1. Ile platform kolejowych zapotrzebowała strona rosyjska?
  2. Ile platform z przedstawionej liczby użyje strona białoruska?
  3. Ile jednostek zostanie przerzuconych drogą powietrzną, a ile kołową?

Reasumując: ostatnie działania Federacji Rosyjskiej w globalnym środowisku bezpieczeństwa wskazują, iż strategiczno – operacyjne ćwiczenie „ZACHÓD-21” posłużyć może dla następujących celów:

  1. Uzyskania przewagi na kierunku ukraińskim oraz arktycznym.
  2. Stabilizacji sytuacji społecznej na Białorusi (w rosyjskim tego słowa znaczeniu).
  3. Zbudowania platformy do integracji Państwa Związkowego (pełnej?). 
  4. Demonstracja siły wobec NATO.

Dlaczego pytania pozostawiam otwarte? Mianowicie niepotwierdzone źródła informują, iż liczba żołnierzy jaka weźmie udział w ćwiczeniu „ZACHÓD-21” szacowana jest na 120 tys. Tak 120 000. Tym samym będzie to wydarzenie na dotychczas niespotykaną skalę w relacjach rosyjsko – białoruskich. 

Stąd pytanie z artykułu https://zyciestolicy.com.pl/jak-w-tym-roku-zakoncza-sie-cwiczenia-armii-lukaszenki/ można zmodyfikować w następujący sposób: 

Jak w tym roku zakończą się ćwiczenia „ZACHÓD-21” dla Łukaszenki?

„Zwiad wytycza szlak”

 

1 Źródło: strona internetowa z zamówieniami publicznymi RB – https://goszakupki.by/auction/view/378042 

Exit mobile version