Norweski Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) stwierdził, że Zbigniew Stonoga nie ma prawa do ochrony prawnej w Norwegii ani prawa do legalnego pobytu w tym kraju.
Zbigniew Stonoga jest poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego w listopadzie tego roku przez Sąd Okręgowy w Lublinie. O wydanie ENA wystąpiła lubelska Prokuratura Regionalna, która wcześniej wydała za nim list gończy.
Biznesmen odwołał się od tej decyzji do właściwego sądu, musi jednak opuścić Norwegię. We wniosku o przyznanie azylu Stonoga pisał m.in., że polski rząd chce doprowadzić do jego śmierci i ściga go na podstawie fałszywych oskarżeń
Norweski Urząd ds. Cudzoziemców jednak stwierdził w swojej decyzji, że nie ma podstaw do udzielenia azylu Zbigniewowi Stonodze. Jak piszą w odmowie norweskie władze migracyjne, we wniosku o azyl napisał, że szuka schronienia w Norwegii w związku z poglądami politycznymi; stwierdził, że nie może w Polsce utrzymać rodziny, gdyż jest ścigany na podstawie fałszywych oskarżeń.
Stonoga napisał także, iż polski rząd opisuje jego osobę w mediach jako bandytę, a tymczasem „nie jest skazany za przestępstwa kryminalne”.
Jako osoby mu grożące wskazał: ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, Jarosława Kaczyńskiego oraz Mariusza Kamińskiego. Ucieczkę z Polski wytłumaczył „istnieniem struktur mafijnych w rządzie”.
Biznesmen podkreślił również, że w razie powrotu do Polski trafi do więzienia, gdzie nie będzie mu zapewniona opieka zdrowotna. Stonoga utrzymuje, że wobec niego w Polsce stosowane są represje, jest wzywany po kilka razy dziennie do stawienia się w różnych instytucjach, a jego mieszkanie jest przeszukiwane przez policję. Twierdzi, że rządzący chcą doprowadzić do jego śmierci.
Według norweskiego UDI wniosek Stonogi nie spełnia wymogów konwencji dotyczącej statusu uchodźców, ponadto może on szukać pomocy w instytucjach istniejących w Polsce.
UDI podkreślił, że polski wymiar sprawiedliwości funkcjonuje „na poziomie możliwym do akceptacji”, co oznacza, że Stonoga może liczyć „na uczciwy proces i odrzucenie ewentualnych fałszywych oskarżeń przez sąd”.
Zgodnie z decyzją UDI, Zbigniew Stonoga nie może liczyć na prawo pobytu w Norwegii. Podstawą do tego nie może być opisywana przez niego „podatność na stres oraz zespół stresu pourazowego PTSD, gdyż schorzenia te nie zostały przez niego udokumentowane we właściwy sposób”. Norweski urząd wezwał go do opuszczenia Norwegii; proces ten ma być kontrolowany przez policję.
ZBIGNIEW STONOGA, BIZNESMEN, AZYL W NORWEGII, NORWEDIA, DEPORTACJA, POSZUKIWANY, NORWESKI URZĄD DO SPRAW CUDZOZIEMCÓW