Fundacja Poprawimy Tę Polskę złożyła petycję do Prezydenta m. st. Warszawy oraz do Radnych Miasta. Dokument dotyczy dopuszczenia projektu „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim.
Do petycji dołączona zostanie lista podpisów, które można składać do 25 sierpnia. Petycję mogą podpisać także osoby spoza Warszawy. W dniu 26 sierpnia ma zostać podjęta ostateczna decyzja w sprawie dopuszczenia projektu pod głosowanie mieszkańców Warszawy.
Należy wspomnieć, że projekt został złożony w dniu 10 czerwca. Jednak jak podali pomysłodawcy „w dniu 16.07.2019 r. urzędnicy Ratusza wydali negatywną ocenę projektu, która jest jednoznaczna z niedopuszczeniem aplikacji pod głosowanie mieszkańców Warszawy we wrześniu 2019 w BO miasta.”
Powody miały dotyczyć strefy formalnej. Stołeczni urzędnicy mieli stwierdzić, że „autor projektu nie może wskazywać/narzucać konkretnej technologii, w której projekt ma być zrealizowany. Wybór technologii pozostaje w gestii Urzędu m.st. Warszawy”.
Treść petycji:
„Chcemy, aby mieszkańcy Warszawy mieli możliwość głosowania we wrześniu 2019 nad projektem „Aplikacja SMART CITY WaWa – cyberwładza w Twoich rękach” w Budżecie Obywatelskim (dalej BO) na 2020 rok.
Nie zgadzamy się na odrzucenie tego projektu przez urzędników Urzędu Miasta przed glosowaniem i wnosimy o zmianę tej decyzji.
Warszawa nie ma aplikacji do głosowań, badań opinii publicznej, po lokalne inicjatywy obywatelskie opartej o najnowocześniejszą technologię blockchain.
Tworzone obecnie na zlecenie Urzędu Miasta st. Warszawy oprogramowanie do głosowań w BO Warszawy jest oprogramowaniem zcentralizowanym, nie opartym o blockchain i będzie miało ograniczony zakres zastosowań.
Jest na początkowym etapie tworzenia.
Technologia blockchain natomiast jest technologią zdecentralizowaną, opartą na rozproszonej sieci rejestrów, gdzie każdy z węzłów tej sieci przechowuje cały rejestr danych i dlatego możliwość utraty danych lub ich zafałszowania jest praktycznie wykluczone, gdyż każdy atak hakerski próbujący zmienić dane lub je zniszczyć będzie udaremniony przez sieć, która przechowuje wszystkie dane i jest w stanie je odtworzyć po każdej próbie zafałszowania danych lub ich zniszczenia.
Takiego poziomu bezpieczeństwa nie zapewnia system zcentralizowany, gdzie dane są przechowywane i zabezpieczane lokalnie.
Dlatego też powyższe projekty oparte na dwóch różnych technologiach powinny konkurować ze sobą.
Urzędnicy Ratusza nie powinni wykluczać tego, który jest nowocześniejszy i bezpieczniejszy.
Mieszkańcy Warszawy powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy tymi projektami, bo te projekty z założenia mają służyć im samym.
Warszawa może mieć najnowocześniejszy system do głosowań na świecie, postawiony w aplikacji mobilnej w ciągu 1-ego roku, gdyż w Polsce do tego celu można wykorzystać istniejącą już do tego celu technologię – blockchain iVoiting.
Niech zdecydują o tym sami jej mieszkańcy.”