Site icon ZycieStolicy.com.pl

„Stół sąsiedzki”, czyli podziel się czymś czego masz za dużo!

93788371 117827586547845 7237821871528345600 n

„Stół Sąsiedzki” to kolejna inicjatywa pokazująca, że w trudnych czasach ludzie potrafią się zjednoczyć. Ci, którym żyje się trochę lepiej, niosą pomoc ludziom w gorszej sytuacji – tym, którzy np. w wyniku zatrzymania gospodarki z powodu epidemii koronawirusa stracili pracę, osobom starszym oraz bezdomnym. Czasami wystarczy niewiele, paczka makaronu, konserwa czy pasta do zębów, albo niezbędna obecnie maseczka. Tak zwane stoły sąsiedzkie w Warszawie zaczęły pojawiać się w kwietniu, począwszy od Muranowa.

W całej stolicy jest sześć Stołów Sąsiedzkich, zlokalizowanych w łatwo dostępnych miejscach np. przy sklepach. Można na nich zostawić suchy, szczelnie zapakowany prowiant, ale także owoce, nabiał i wszystko czym możemy się podzielić. Potrzebne są też środki czystości oraz rękawiczki i maseczki. Ze względu na bezpieczeństwo oraz ochronę przed koronawirusem wszystkie rzeczy muszą być fabrycznie zapakowane, czyste, umyte i z długim terminem ważności.

Kilkanaście dni temu kolejny „stół sąsiedzki”, za sprawą dwóch ursynowskich stanął przy ul. Dereniowej 6, przy pawilonie Domu Kultury SMB „Imielin”, na Warszawskim Ursynowie. 

– Nasz stół jest ciężki, aby nikt go nie zabrał, stoi w ocienionym miejscu, a na co dzień dba o niego pani Teresa, która blisko mieszka. To był nasz pomysł na szybką pomoc w potrzebie mieszkańcom Ursynowa i widać, że ludzie z tego korzystają. Nie planujemy jednak stawiania kolejnych stołów w dzielnicy. Mamy nadzieję, że szybko skończy się epidemia i znów otwarta zostanie jadłodzielnia przy ratuszu – mówi pani Anna z Foodsharing (inicjatywa ratująca żywność przed zmarnowaniem) Warszawa.

Społecznicy chcą jednak namówić mieszkańców do stawiania Sąsiedzkich Stołów w innych dzielnicach Warszawy oraz poza nią, w małych miasteczkach, a nawet wsiach w całej Polsce. 

– Powinniśmy być dobrymi sąsiadami, solidarnie pomagać sobie w potrzebie. Każdy może się do nas zgłosić, podpowiemy jak to zrobić. Cały czas dołączają do nas kolejne osoby, co oznacza że akcja się rozwija i będzie trwać do końca epidemii – poinformowała pani Karolina, jedna z inicjatorek akcji.

Do akcji Stół Sąsiedzki można przyłączyć się na facebooku. Tam również można uzyskać wsparcie osób, które doradzą jak w swojej okolicy zorganizować pomoc najbiedniejszym. 

 

*zdjęcie wyróżniające pochodzi z Facebooka promującego inicjatywę „Stół sąsiedzki”

 

Exit mobile version