1 października ukazał się przygotowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (UD 128) przedstawiamy stanowisko Związku w tej kwestii. Konsultacje trwały do końca października. Swoje stanowisko wyraził Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”.
Czytamy w nim:
Związek negatywnie ocenia projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów, i zwraca się o wycofanie z prac rządowych lub odrzucenie tego projektu już na etapie rządowym, albowiem:
– na poziomie UE trwają zaawansowane prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dobrostanu psów i kotów oraz ich identyfikowalności (i projekt ten spotkał się z aprobatą władz krajowych), a zakres stosowania Projektu nakłada się na zakres projektu rozporządzenia. Procedowanie Projektu jest zatem działaniem mogącym prowadzić do przyjęcia prawa krajowego, które w nieodległym czasie będzie kolidowało z prawem UE. A zatem procedowanie projektu jest całkowicie zbędne.
– Przewiduje się utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), prowadzonego w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Do zadań ARMiR, będącej agencją płatniczą obsługującą system pomocy i dotacji dla sektora rolnictwa i rybołówstwa, identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich, ale nie w zakresie przeciwdziałania bezdomności zwierząt czy dobrostanu, identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych (psów i kotów). Już dzisiaj tempo prac ARiMR w zakresie realizacji programów pomocowych budzi wątpliwości wśród rolników. Obciążenie dodatkowym obowiązkiem tj. prowadzeniem KROPIKu w tej sytuacji nie znajduje w naszej ocenie żadnego uzasadnienia, oprócz dalszego zmniejszenia efektywności pracy Agencji.
– Projekt ustawy zakłada obowiązek znakowania i rejestracji wszystkich psów i kotów urodzonych po dniu, w którym zacznie działać KROPiK oraz psów i kotów, w tym urodzone przed tym dniem, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo są w tym schronisku utrzymywane. Znakowane i zarejestrowane będą mogły zostać także na wniosek właściciela psy lub koty urodzone przed funkcjonowaniem KROPiK, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt. W ten sposób w ciągu dekady nastąpi całkowita rejestracja psów i kotów, co umożliwi w przyszłości skuteczne wyegzekwowanie podatku od właścicieli czworonożnych.
– Trudno zrozumieć w czym znakowanie transporterem psów i kotów ma służyć dobrostanowi tych zwierząt? Widzimy raczej że ma służyć zapewnieniu dodatkowych dochodów fiskalnych państwu (np. VAT za usługi znakowania i rejestracji zwierząt)
– Projekt ustawy budzi wreszcie zasadnicze wątpliwości pod kątem zgodności z Konstytucją RP, na co wskazuje dr Grzegorz Piasecki w opinii prawnej dot. oceny zgodności projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z Konstytucją RP z 9.10.2024 r. na zlecenie Fundacji Safe-Animal.
źródło: https://zzrkorona.blogspot.com