Dlaczego Krajowa Grupa Spożywcza sponsorował artykuł we „Wprost” – Krajowa Grupa Spożywcza S.A.: lider w branży spożywczej i rolnej w Polsce? I czemu akurat teraz?
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. jako spółka o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Misją spółki od samego początku było wsparcie polskiego rolnictwa poprzez integrację sektora produkcji i przetwórstwa rolnego, a także poprawę jego konkurencyjności na arenie międzynarodowej – to pierwsza słowa artykułu https://eff.wprost.pl/11815577/krajowa-grupa-spozywcza-sa-lider-w-branzy-spozywczej-i-rolnej-w-polsce.html. Brzmi doniośle, urzędowo, tylko jak to się ma do rzeczywistości.
Grupa powstała w 2022 roku na bazie Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Proces ten miał na celu konsolidację różnych segmentów branży rolno-spożywczej, aby zwiększyć efektywność produkcji i dystrybucji oraz zapewnić stabilność cen żywności na krajowym rynku. Jak wyglądała stabilność cen żywności na krajowym rynku w wydaniu KGS, opisywały w lecie 2022 roku media np. https://polskaracja.pl/polanexie-otrzymal-prezesure-w-krajowej-grupie-spozywczej/. Wysokie ceny cukru w Polsce, o wiele wyższych niż w sąsiednich Czechach, Niemczech itd.
Propagandowe hasła przegrały wówczas z rzeczywistością i ekonomią.
Dalej artykuł przytacza liczby, które mają zrobić wrażenie na czytelniku:
produkcja cukru: z roczną zdolnością produkcyjną przekraczającą 1 mln ton cukru.
produkcja nasienna: obejmuje ponad 350 odmian nasion w blisko 60 gatunkach, co stanowi fundament dla polskiego rolnictwa.
produkcja skrobi: roczna produkcja skrobi wynosi 60 tys. ton.
sektor zbożowo-młynarski: Grupa produkuje 130 tys. ton zbóż oraz 132 tys. ton mąki i innych przemiałów zbóż rocznie.
przetwórstwo spożywcze: produkcja obejmuje m.in. 82 mln litrów mleka rocznie.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. dysponuje rozbudowaną infrastrukturą magazynową o łącznej powierzchni 1 769 000 ton, w tym 1 019 000 ton dla zbóż, z czego 70 proc. lokalizacji posiada dostęp do infrastruktury kolejowej.
W roku obrotowym 2022/23 KGS osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 6 mld 446 mln złotych, a wynik netto wyniósł 665 mln złotych. Te imponujące wyniki finansowe świadczą o stabilności i efektywności operacyjnej Grupy.
Artykuł nie odnosi się jednak do przychodów ze sprzedaży i wyniku finansowego na rok 2023/24. Wprawdzie nie jest on formalnie zakończony (dopiero we wrześniu), ale już dzisiaj wiadomo, że będzie on o wiele niższym niż w poprzednim roku, a w przyszłym KGS może oczekiwać gigantycznej straty (o ile cena cukru się radykalnie nie podniesie). Ale to taki detal … https://zyciestolicy.com.pl/kgs-i-elewarr-zamkna-rok-obrotowy-stratami/
Wiodącą marką Krajowej Grupy Spożywczej jest Polski Cukier. Inne silne i rozpoznawalne marki to m.in.: Młyny Stoisław, Trzemeszno, Danko, Pszczółka i Polskie Przetwory. Ciekawe, że w ramach tej enumeracji zabrakło Elewarru czy Zamojskie Zakłady Zbożowe (Mąka Zamojska). Ale czemu się dziwić?
Elewarr dziś dołuje (w bieżącym roku obrotowym ok. 20-25 mln zł straty i to po uzyskaniu kilkunastu milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy), a perspektyw na podniesienie się – brak. Wręcz odwrotnie obserwujemy kolejne absurdalne pomysły (np. w stylu przeniesienie siedziby z Warszawy do Malborka) oraz słaby skup. Ale czemu się dziwić skoro w Elewarrze dominuje tzw. układ stoisławski.
https://zyciestolicy.com.pl/przeniesienie-siedziby-elewarru-do-malborka/
https://zyciestolicy.com.pl/stoislawski-uklad-w-kgs-elewarr/
Jednym z najważniejszych zadań dla Grupy Kapitałowej jest obecnie zacieśnianie współpracy pomiędzy poszczególnymi spółkami. Poprzez integrację różnych sektorów produkcji, KGS S.A. dąży do zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji kosztów, co ma bezpośrednio przekładać się na konkurencyjność polskich produktów spożywczych na rynkach krajowych i zagranicznych.
Jak wygląda ta współpraca informowaliśmy na podstawie casusu Zamojskich Zakładów Zbożowych. Przypomnijmy: W lipcu 2023 roku KGS doprowadziła do zawarcia umowy pomiędzy ZZZ a PZZ Stoisław. Skup prowadził PZZ Stoisław przy wykorzystywaniu infrastruktury Zamojskich Zakładów Zbożowych, czyli de facto skup prowadził ZZZ, za towar płacił PZZ Stoisław. Skoro jednak ZZZ potrzebował pszenicy konsumpcyjnej na cele produkcyjne (mąkę), musiał ją odkupić od PZZ Stoisław… W niektórych przypadkach różnica cenowa wynosiła ponad 200 zł. https://zyciestolicy.com.pl/krajowa-grupa-spozywcza-kolejny-cyrk-tym-razem-w-zamojskich-zakladach-zbozowych/
Czy tak ma wyglądać współpraca?
Dzięki synergii, spółki korzystają z zasobów całej Grupy Kapitałowej, co umożliwia efektywne zarządzanie zasobami i optymalizację procesów produkcyjnych. To z kolei przekłada się na wysoką jakość oferowanych produktów.
Synergia w wydaniu KGS polegała na wprowadzeniu porozumienia holdingowego, wspólnych zakupów usług, cash-pooling, słowem na likwidacji autonomii spółek. Efekty były opłakane https://zyciestolicy.com.pl/73167-kgs-podporzadkowal-elewarr/
Grupa angażuje się w działania mające na celu wspieranie rolników poprzez zapewnienie stabilnych warunków kontraktowych oraz uczciwych cen skupu. Dzięki temu rolnicy mogą skupić się na produkcji wysokiej jakości surowców, mając pewność, że ich praca zostanie odpowiednio wynagrodzona.
Uczciwe ceny skupu w przypadku Elewarru polegały na oferowaniu niższych cen od konkurencji. W efekcie skup był słaby, rolnicy preferowali sprzedać swoje zboże i rzepak – innym firmom. https://zyciestolicy.com.pl/niska-cena-i-slaby-skup-kukurydzy-w-elewarrze/
Jako KGS S.A. jesteśmy największym producentem cukru w kraju, z ponad 40-proc. udziałem w rynku i niezależnie od tego, jak ten rynek jest uregulowany przepisami, to wypracowany przez nas model relacji z rolnikami jest siłą rzeczy adaptowany przez pozostałych uczestników rynku. Wszyscy oglądają się na największego – podkreśla Prezes Marek Zagórski.
Tymczasem prawda jest taka, że w przyszłym sezonie (2025/26) KGS będzie skupował burak cukrowy po 33 euro/tona (gdy obecnie cena wynosi 46,50 euro/tona). Pierwsi sygnał do obniżenia cen dał Pfeifer & Langen proponując 30 euro/tona, za nim inne firmy niemieckie, a zatem to KGS (największy) musiał się dostosować. Dodajmy, że przy cenach 30-33 euro/tona, produkcja przez rolników buraka cukrowego nie jest dochodowa. https://zyciestolicy.com.pl/czy-czeka-nas-zalamanie-produkcji-cukru/
Kluczowe elementy strategii to: budowa nowych linii produkcyjnych w cukrowniach, rozbudowa młynów oraz tworzenie centrów logistycznych, co ma na celu poprawę efektywności operacyjnej i zdolności produkcyjnych; KGS S.A. kładzie duży nacisk na innowacje, które umożliwiają produkcję zdrowej, ekologicznej żywności. Inwestycje w nowoczesne technologie mają na celu spełnienie rosnących wymagań konsumentów dotyczących jakości i pochodzenia produktów spożywczych; rozwijanie eksportu polskich produktów spożywczych na rynki zagraniczne jest ważnym elementem długoterminowego rozwoju KGS S.A.
Dziwnym trafem w tej propagandowej zapowiedzi, zabrakło terminala zbożowego w porcie.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. stawia na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. W działaniach operacyjnych Grupa przywiązuje dużą wagę do minimalizowania negatywnego wpływu na otoczenie poprzez inwestycje w nowoczesne technologie produkcyjne, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii i surowców. Dążenie do maksymalizacji efektywności produkcji i racjonalnego zarządzania zasobami naturalnymi wpisuje się w strategię KGS która jest zgodna z polityką zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej. Grupa kładzie również duży nacisk na rozwój sektora badawczo-rozwojowego, współpracując z wiodącymi ośrodkami naukowymi w kraju.
Jedno trzeba przyznać, KGS już opanował nowomowę politycznej poprawności.
Ale dlaczego sponsorowany artykuł ukazał się teraz? Być może dlatego, że jak się okazało w minionym tygodniu, Krajowa Grupa Spożywcza uzyskała w przetargu na terminal zbożowy w Gdyni zaledwie czwarty wynik punktowy. I choć nie jest to oficjalne rozstrzygnięcie, już wiadomo że z wielkiego planu nic nie wyszło, i to mimo wsparcia politycznego ze strony wiceministra Ziejewskiego (MAP) i Kołodziejczaka (MRiRW) https://zyciestolicy.com.pl/kgs-juz-przegral-z-kretesem-terminal-zbozowy/
A ponadto rada nadzorcza ogłosiła, że będzie audyt kadry zarządzającej a wkrótce także zakończenie kadencji zarządu i trzeba było się czymś pochwalić. W takiej sytuacji artykuł prasowy informujący o sukcesach KGS był jak najbardziej pożądany.
PS: Jak skomentował jeden z naszych czytelników: Trzeba było polukrować rzeczywistość. Zorientowanym w temacie zarządzania i faktycznej sytuacji KGS, może artykuł o sukcesach Prezesa Zagórskiego kojarzyć się ze znaną sceną z filmu Bareji pt i cyt. Lubu dubu, lubu dubu …