Kolejny rok warszawski Zarząd Zieleni wraz z mieszkańcami pomaga nurogęsiom bezpiecznie przedostać się do Wisły. Kierowców prosimy o ostrożność, mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu, zaś Straż Miejską i Policję o ewentualne wsparcie.
Wiosną m.in. w Parku Agrykola, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny rzadkich w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską – do Wisły. Od początku kwietnia, jak co roku pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wraz ze służbami oraz mieszkańcami, angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych.
22 kwietnia nurogęś z siedmioma bezbronnymi nielotami dotarła w końcu do Wisły, przez dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu ulicy Czerniakowskiej – przy wstrzymanym ruchu drogowym. Udało się to dzięki szybkiej interwencji i współpracy pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Policji, Straży Miejskiej i mieszkańców zaangażowanych w ochronę ptaków.
Nurogęś jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic. To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły.
Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych i prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami.
*fot. Zieleń Warszawska/fb
NUROGĘSI, ZIELEŃ WARSZAWSKA, FACEBOOK, SPACER NUROGĘSI, WARSZAWA, WISŁOSTRADA