Metr sześcienny mokrego śniegu waży od 700 do 800 kg, a lodu ok. 900 kg – kiedy zalega na dachach, może być przyczyną tragedii – ostrzegł mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej i zaapelował o bieżące usuwanie śniegu i lodu.
Ostatniej nocy w związku z opadami śniegu strażacy interweniowali 102 razy. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie woj. Podkarpackiego (30), śląskiego (19) oraz kujawsko-pomorskiego (12) – wynika z danych przekazanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych gałęzi oraz drzew z ulic i chodników, ale kilka z nich polegało na zabezpieczaniu uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i pustostanach.
Jak przekazał mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP, na Podkarpaciu strażacy trzykrotnie ostatniej doby interweniowali przy zabezpieczeniu zawalonych dachów z powodu zalegającego mokrego i ciężkiego śniegu. Dachy zawaliły się na dwóch opuszczonych budynkach gospodarczych, a w jednym przypadku – w czwartek nad ranem – w Humiskach w pow. brzozowskim – w zamieszkałym domu.
Najprawdopodobniej na skutek obciążenia przez śnieg runął dach w domu zamieszkanym przez trzyosobową rodzinę. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny
– przekazał Kierzkowski.
Zaznaczył, że śnieg, choć zwykle nie zwraca niczyjej uwagi, może być bardzo niebezpieczny.
Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi
– zaznaczył.
Straż pożarna przypomniała, że usuwanie śniegu i lodu z dachów należy do obowiązków administratorów i właścicieli budynków.
Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu
– zaznaczył Kierzkowski.
Dodał, że jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Wskazał także, że właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. metrów kwadratowych oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. metrów kwadratowych mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.
Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo
– powiedział.
W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze
– podkreślił Kierzkowski.
PAP/AS
Śnieg wrócił do stolicy. Ratusz decyzję o ewentualnej akcji „zima” będzie podejmować na bieżąco