Funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączają się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową – poinformowała rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Elżbieta Krakowska.
Rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej przekazała, że funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączyli się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną.
„Funkcjonariusze z poszczególnych okręgów współpracują z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi. Niektórzy już zbierają, inni niebawem zaczną gromadzić żywność długoterminową, m.in. konserwy, olej, cukier, mąkę, kasze, ryż, ale też kosmetyki, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, dla dzieci artykuły żywnościowe, higieniczne, zabawki oraz kubki, talerze, sztućce jednorazowe, koce, śpiwory, poduszki, baterie, ładowarki do telefonów”
– wyliczyła płk Elżbieta Krakowska.
„Organizowana jest również zbiórka sprzętu dla żołnierzy, np. latarek, power banków i środków medycznych tzw. pierwszej pomocy”
– dodała.
Wskazała, że funkcjonariusze z aresztu śledczego w Starogardzie Gdańskim zebrane w swojej jednostce materiały medyczne przekażą żołnierzom ukraińskim walczącym bezpośrednio na froncie w okolicach Kijowa oraz Lwowa.
„Z pomocą ruszyła także hrubieszowska jednostka. Tamtejsi funkcjonariusze pomagali przy organizacji transportu uchodźców wojennych z Ukrainy, których zabrał autokar służbowy kaliskiej Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości do przygotowanych przez siebie miejsc noclegowych znajdujących się na terenie Kampusu. 28 lutego wieczorem z przejścia granicznego w Dołhobyczowie trzema samochodami służbowymi i siedmioma prywatnymi przewieziono ok. 150 uchodźców do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie”
– podkreśliła.
Poinformowała też, że funkcjonariusze Służby Więziennej i wybrani osadzeni zostali skierowani do pomagania w sortowaniu zebranych artykułów, które zostały dostarczone do punktów zbiorczych i na granicę.
„Realizujemy też transporty dla uchodźców”
– powiedziała.
„30 słuchaczy szkolenia podoficerskiego w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej zostanie skierowany do sortowania asortymentu w punkcie zbiorczym. +Dar serca dla Ukrainy+ to akcja prowadzona przez ZK w Czarnem, a dwóch funkcjonariuszy z tej jednostki zapowiedziało, że szóstego marca pojedzie na granicę polsko-ukraińską, gdzie w ramach wolontariatu będą udzielać pomocy medycznej”
– przekazała.
Podała przy tym, że Służba Więzienna przekazała 40 łóżek do urzędu Gminy w Krasnymstawie i Nadleśnictwa Sobibór, które dały schronienie grupie Ukraińców.
„Zakład Karny w Wołowie w porozumieniu z opolskim Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej oraz Urzędem Wojewódzkim w Opolu użyczyło 25 zestawów łóżek piętrowych dla 50 osób z Ukrainy”
– powiedziała.
„Wybrane jednostki penitencjarne decydują się na delegowanie swoich psychologów do ośrodków interwencji kryzysowej, aby udzielać wszelkiej pomocy psychologicznej wszystkim ukraińskim uchodźcom, którzy jej potrzebują”
– podkreśliła.
Zaznaczyła również, że Centralny Zarząd Służby Więziennej podjął współpracę z Fundacją na Rzecz Pomocy Funkcjonariuszom SW „Andrzej”, która uruchomiła zbiórkę środków finansowych pod hasłem „Pomagamy ukraińskim więziennikom”.
„Środki finansowe można wpłacać na konto fundacji do 3 marca br. Z zebranych funduszy zostanie zakupiona między innymi długoterminowa żywność oraz środki pierwszej pomocy dla funkcjonariuszy służby penitencjarnej na Ukrainie. Pomoc zadeklarowało również Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa deklarując chęć przekazania części swojego budżetu dla potrzebujących pomocy Ukraińców”
– dodała.
KGP: uruchomiono specjalną infolinię dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin przebywających w Polsce
SŁUŻBA WIĘZIENNA, UKRAINA, POMOC, WOJNA, NAJAZD ROSJII NA UKRAINĘ