W 2017 roku na terenie Bielan zainstalowano 2 altanki i 2 ławki dla karmiących matek za 24 tys. złotych. W 2020 za jedna altankę miasto zapłaciło około 30 tys. złotych!
Budżet obywatelski dostarcza nam ciągle emocji. W styczniu br. Informowaliśmy o tym, że dwie altanki które stanęły na terenie Kępy Potockiej w ramach budżetu obywatelskiego kosztowały 40 tys. złotych. Jedna z nich to w zasadzie konstrukcja kilku stalowych elementów pospawanych ze sobą. Pojawiły się głosy, że jako redakcja zbytnio czepiamy się, bo należałoby samemu spróbować postawić sobie taka altankę i wówczas mielibyśmy przekonać się o tym, że szukamy afery na siłę.
Powiedzieliśmy: sprawdzamy!
Sprawdziliśmy. We wrześniu 2017 roku warszawskie media informowały, że na terenie Bielan stanęły dwie altanki dla karmiących matek oraz dwie ławeczki do też dla karmiących matek za 24 tys. złotych!
Pierwsze ławeczki altankowe z przewijakiem stanęły właśnie w kilku miejscach na Bielanach. – Są to dwa nowe modele ławek, dla matek z małymi dziećmi. Ławki są zadaszone i mają przewijak dla niemowląt. Są też oznaczone konkretnymi piktogramami – informuje Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan.
– Cieszę się, że po roku od mojej interpelacji udało się na Bielanach ustawić ławki dla karmiących mam – mówi Daniel Pieniek, radny dzielnicy, który jednocześnie poinformował, że inwestycja kosztowała tylko 24 tys. zł. Ławki zostały zlokalizowane przy placach zabaw w Parku Trampolin i na Kępie Potockiej (typ altanka) oraz w parku Olszyna i przy Stawach Kellera (mniejsze zadaszone).
źródło: tustolica.pl
Przyjęliśmy, że dwie ławki (jedno siedzisko) z 2017 roku odpowiadają jednej altanie (dwa siedziska) z 2017 roku. Co dało nam trzy altany za 24 tys. złotych.
Dwie altany + dwie ławki (odpowiadające jednej altanie) = trzy altany.
Koszt jednej altany wyniósł 8 tys. złotych (24 000 zł : 3 altany = 8000 złotych na jedną altanę)
Altanki z 2020 roku
Teraz analiza altan z 2020 roku. Jak już mówiliśmy, jedna z nich to tak naprawdę kilka stalowych elementów pospawanych ze sobą z siedziskiem. Bliżej jej do pawilonu ogrodowego niż altany. Ściany altany mają stanowić stalowe liny porośnięte roślinami. Na potrzeby wyceny przyjęliśmy, że postawienie i zakup takiej altany kosztuje około 10 tys. złotych (co i tak jest według nas kwotą za dużą).
Dla porównania pawilon ogrodowy z zadaszeniem tak jak na załączonym zdjęciu to koszt 6 tys. złotych (rozmiar 3×4 z zadaszeniem). Czy ten zamontowany na terenie Kępy Potockiej wart jest 6 tys. złotych.. musicie odpowiedzieć sobie sami.
Powiecie: „Dobrze, ale pawilon ma stół do gry w chińczyka!”. Sprawdziliśmy i to, koszt takiego stołu to 3 tys. złotych. Zatem zostaje jeszcze tysiąc złotych na „zamontowanie” takiego zestawu.
40 000,00 – 10 000,00 złotych (zakup i zamontowanie pawilonu z betonowym stołem do gry w chińczyka) = 30 000,00 tys. złotych. Tyle pochłonęło według naszych szacunków zakup i zamontowanie altany ze zdjęcia poniżej.
A teraz najlepsze. Altanka ta jest łudząco podobna do altanek z września 2017 roku. Problem w tym, że wówczas zamontowano dwie altanki i dwie ławki za łącznie 24 000,00 złotych. Co oznacza, że jedna altana to koszt około 8 tys. we wrześniu 2017 roku i 30 tys. w styczniu roku 2020! W niecałe dwa i pół roku altany ogrodowe podrożały o 22 tys. złotych! To naprawdę potężna inflacja!
Jeszcze raz dla utrwalenia:
Wpisy burmistrza Bielan ze zdjęciami altanek, które są łudząco do siebie podobne, żeby nie powiedzieć takie same.
a tu wpis z września 2017
Zzdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z profilu na FaceBook Grzegorza Pietruczuka
1 komentarz
strzał w „10”, mozna sie odnieść do demota: https://demotywatory.pl/4971153/Takie-tam
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.