Sprawą na agendzie transatlantyckiej jest nie tylko przyszłość Ukrainy, ale także rekonfiguracja Sojuszu Północnoatlantyckiego, to są sprawy wagi najwyższej – podkreślił w czwartek, w Monachium szef MSZ Radosław Sikorski.
W Monachium w piątek oficjalnie rozpocznie się 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która potrwa do niedzieli. Jednym z kluczowych tematów będzie sytuacja na Ukrainie. Okazję do bezpośrednich rozmów będą mieli prezydent Wołodymyr Zełenski i wiceprezydent USA J. D. Vance.
Sikorski podkreślił w Monachium, w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że rozpoczynająca się konferencja „przebiega w cieniu, po pierwsze dramatycznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, ale po drugie w cieniu też dramatycznych wydarzeń pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską”.
„Wydaje się, że sprawą na agendzie transatlantyckiej jest nie tylko przyszłość Ukrainy, ale także rekonfiguracja Sojuszu Północnoatlantyckiego, to są sprawy wagi najwyższej” – podkreślił Sikorski.
Dodał, że rozmawiał o tych sprawach w środę w Paryżu, w tzw. formacie Weimar plus, czyli Niemcy, Francja, Polska oraz Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Komisarz UE ds. obrony.
„I ustaliliśmy, że Europa nie przestanie wspierać Ukrainy, że każde porozumienie dotyczące Ukrainy musi być zawarte z jej udziałem. To jest polska polityka i póki co jest ona wspierana przez większość UE i nie tylko” – powiedział szef MSZ.
Zapewnił, że „na ten rok Ukraina jest już nieźle zaopatrzona”. Wyjaśnił, że chodzi o zabezpieczenie od strony finansowej, głównie przez UE, ale także poprzez pożyczkę od grupy G7, w tym Stanów Zjednoczonych na bazie „zamrożonych” rosyjskich aktywów. Podkreślił też, że w ostatnich tygodniach „mieliśmy wręcz wzrost przepływu sprzętu i amunicji przez nas hub w Rzeszowie”.
„Na razie Ukraina ma czym walczyć, więc Europa i Ukraina mają pewne argumenty” – dodał szef MSZ. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się w dniach 14-16 lutego. Jest to coroczne forum debaty nt. międzynarodowej polityki bezpieczeństwa.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference) organizowana jest od 1963 r. Stanowi wiodące forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli wojska, mediów i nauki.
źródło: PAP.