Sąd: nocna prohibicja niezgodna z prawem

Previous Image

Nocna prohibicja w Krakowie do likwidacji? Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, iż samorząd nie może zakazać sprzedaży alkoholu pomiędzy godziną 22:00 a 6:00 rano.

Sprawa dotyczyła jednego z przedsiębiorców z Krakowa i ma charakter precedensowy. Teraz w jego ślady mogą pójść inni przedsiębiorcy, powołując się na wyrok WSA. Oznacza to, że obowiązująca od pół roku nocna prohibicja w Krakowie będzie bezskuteczna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: MASZ MAŁĄ TABLICĘ REJESTRACYJNĄ? GROZI CI 8 LAT WIĘZIENIA.

Krakowski sąd powziął wątpliwości czy miasto może wprowadzić prohibicję na części swojego terytorium. Według sądu wprowadzenie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholi wyłącznie w jednej dzielnicy Krakowa bez wskazania racjonalnych ku temu powodów narusza konstytucyjną zasadę równości. Samorząd nie może różnicować sytuacji podmiotów prowadzących tożsamą działalność gospodarczą na terenie całego miasta. Oznacza to, że jeżeli samorząd chce wprowadzić nocną prohibicję musi to zrobić z zachowaniem zasady równości wobec prawa, najpewniej na terenie całego miasta.

Wyrok WSA w Krakowie może być podstawą dla przedsiębiorców także z innych miast do kwestionowania zasadności wprowadzenia nocnej prohibicji. Na podobne rozwiązanie prawne jak w Krakowie zdecydowały się władze Wrocławia. Tam też wprowadzono nocny zakaz sprzedaży alkoholi na terenie osiedla Stare Miasto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja