Site icon ZycieStolicy.com.pl

Sąd administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Dąbrowskiego 18

dabrowskiego 18

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dąbrowskiego 18 – poinformowano na stronie WSA. W grudniu 2019 r. komisja orzekła, że decyzja ta została wydana z naruszeniem prawa.

Wydanie przez WSA wyroku uchylającego na posiedzeniu niejawnym 27 kwietnia bez wskazania ustnych motywów takiego rozstrzygnięcia dotyka nie tylko komisję, która na ten moment nie posiada wiedzy, jak sąd odniósł się do poczynionych przez nią ustaleń, ale również narusza szeroko pojęty interes społeczny, gdyż lokatorzy nie wiedzą, jakimi motywami kierował się sąd, wydając taki wyrok w sprawie

– przekazano natomiast we wtorkowym komunikacie komisji.

W komunikacie tym dodano, że sprawa Dąbrowskiego 18 „jest jedną ze spraw o fundamentalnym znaczeniu dla interesu społecznego, którego realizacja stanowiła przyczynę powołania komisji”.

Wynika to ze skali nieprawidłowości, jakie zaistniały w procesie reprywatyzacji m.in. tej nieruchomości, oraz ze znaczenia społecznego tych nieprawidłowości, a będącego przede wszystkim konsekwencją znacznej liczby osób poszkodowanych tym procesem

– zaznaczyła komisja.

Komisja orzekła, że w sprawie reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dąbrowskiego 18 decyzję wydano z naruszeniem prawa, na posiedzeniu niejawnym 17 grudnia 2019 r.

Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta mówił wtedy, że na skutek decyzji prezydenta m.st. Warszawy z 8 listopada 2002 r. doszło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Jak jednak zaznaczał, zaistniały nieodwracalne skutki prawne – sprzedaż całości udziałów przysługujących beneficjentom decyzji reprywatyzacyjnej na rzecz osób trzecich. Komisja nie mogła więc w 2019 r. tej decyzji uchylić.

Kaleta mówił wówczas, że miasto nie przeprowadziło odpowiedniego postępowania dowodowego w tej sprawie. Zwracał też uwagę, że wobec lokatorów zastosowano tzw. przemoc innego rodzaju.

Lokatorom dotychczas zajmującym lokale w nieruchomości przy ul. Dąbrowskiego 18 uniemożliwiono kontynuowanie umów najmu na warunkach preferencyjnych, które zapewniały im umowy najmu zawarte z m.st. Warszawa

– podkreślał.

We wtorkowym komunikacie komisja zaznaczyła zaś, że na skutek reprywatyzacji „lokatorzy znaleźli się w sytuacji obiektywnej niepewności co do swego dalszego losu względem zajmowanych lokali”.

Jak przypomniano doprowadzono nawet do eksmisji jednej z lokatorek.

Sama eksmisja została przy tym przeprowadzona w sposób upokarzający, albowiem komornik przybył do mieszkania lokatorki w towarzystwie Huberta M., bliskiego współpracownika Marka M., znanego z obrotu prawami i roszczeniami do nieruchomości warszawskich, oraz ślusarza. Została ona również obciążona kosztami usługi ślusarskiej i transportu. Wcześniej Hubert M. wraz z inną osobą usiłował wtargnąć do jej mieszkania. Powstrzymani zostali w wyniku interwencji jednego z sąsiadów i przybyłej później policji

– zaznaczyła komisja.

Komisja skierowała do WSA pismo, wnosząc o nierozpoznawanie sprawy Dąbrowskiego 18 na posiedzeniu niejawnym, lecz o wyznaczenie terminu rozprawy, gdzie po wydaniu wyroku sąd przedstawiłby ustne motywy rozstrzygnięcia

– napisano w komunikacie.

Sprawę jednak, podobnie jak inne sprawy przed WSA w czasie pandemii, rozpoznano na posiedzeniu niejawnym. Niedawno Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego zawierająca zapis mający zapewnić jawność spraw komisji weryfikacyjnej przed sądami administracyjnymi w czasie pandemii.

WSA sukcesywnie rozpatruje kolejne odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnej. W tym roku sąd uchylił decyzje komisji ws. nieruchomości przy Mokotowskiej 63, Złotej 62, Emilii Plater 14, Noakowskiego 16, Powsińskiej 31, Jana Kazimierza 1/29, Bartoszewicza 1B. Z kolei w minionym roku uchylono decyzje komisji w sprawach Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a, Nieborowskiej 13, Piaseczyńskiej 32, Odolańskiej 7, Polnej 46, Noakowskiego 20, Mazowieckiej 12, Widok 22, Krakowskiego Przedmieścia 81 i działek przy Jeziorku Gocławskim.

Sąd utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Czerskiej 3, Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39, Borzymowskiej 34/36, Koszykowej 49a, Nowogrodzkiej 46 i Bednarskiej 26. W 2019 r. sąd uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji, natomiast kilka utrzymał w mocy. Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny.

PAP/AS

Ikonowicz: Mafiosi mają w jakiejś mierze zaplecze polityczne w prezydencie Warszawy

Exit mobile version