Site icon ZycieStolicy.com.pl

Rzecznik dyscyplinarny zarzuca sędziemu Waldemarowi Ż. sfałszowanie 64 orzeczeń

waldemar Z.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił krakowskiemu sędziemu Waldemarowi Ż. kolejne zarzuty dyscyplinarne. Według rzecznika, sędzia ten miał podać nieprawdziwą datę wydania 64 orzeczeń.

Sędzia Ż., pytany przez PAP o te zarzuty, stanowczo im zaprzeczył, podkreślając że nigdy nie dopuścił się żadnego fałszowania orzeczeń.

O zarzutach poinformowali w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab i jego zastępca Michał Lasota.

Jak mówili, postawione przed tygodniem sędziemu Ż. zarzuty dyscyplinarne są efektem postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Ż. będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2012-2018, przynajmniej w 64 sprawach wedle naszych ustaleń dopuścił się fałszu sygnowanych przez siebie orzeczeń, polegającego w wiodącym zakresie na podaniu nieprawdziwej daty wydania tych orzeczeń

– powiedział rzecznik Schab.

Zaznaczył przy tym, że wielomiesięczna weryfikacja dokumentów KRS wykazała, iż sędzia Ż. uczestniczył w posiedzeniach Rady w Warszawie i w innych miastach w czasie, kiedy miały zostać wydane orzeczenia krakowskiego sądu z jego udziałem.

Sędzia nie mógł zatem pobierać diety za udział w posiedzeniu KRS, będąc w Warszawie, a jednocześnie wyrokować w Krakowie

– powiedział Schab.

Według rzecznik dyscyplinarnego, czyny te stanowią przestępstwo przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, które są ścigane z urzędu. Rzecznik Schab nie wykluczył zawiadomienia prokuratury w tej sprawie.

Poinformowano przy tym, że w tej sprawie przesłuchani zostali sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie i Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sadownictwa do 2018 r. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego „Themis”. Jest krytykiem zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd PiS. Rzecznik dyscyplinarny sędziów w ostatnich latach wielokrotnie stawiał mu zarzuty dyscyplinarne.

PAP/AS

TSUE: przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub wydziału może naruszać zasadę niezawisłości

Exit mobile version