Rusza szkolenie teoretyczne IV edycji Legii Akademickiej
Źródło grafiki: https://www.wojsko-polskie.pl/law/articles/aktualnosci-w/2020-12-03u-iv-edycja-legii-akademickiej/
Zgodnie z Decyzją Nr 164/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2020 r.
w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” uczelnie wojskowe oraz uczelnie cywilne rozpoczynają IV edycję przedmiotowego programu której celem jest kontynuacja gromadzenia (…) wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy
na potrzeby uzupełnień osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w korpusach: szeregowych, podoficerów i oficerów (…).
W ramach programu MON podjęło działania zmierzające do zwiększenia liczby żołnierzy rezerwy, którzy posiadać będą przynajmniej podstawową wiedzę niezbędną do (…) przetrwania na współczesnym polu walki (…).
Likwidacja szkół wojskowych o profilu studiów I stopnia, szkół wojskowych o profilu szkoły średniej oraz zaniechania w latach 2008 – 2015 w szkoleniu rezerw osobowych spowodowały, iż obecnie w społeczeństwie nie ma odpowiedniej liczby przeszkolonych rezerw osobowych, aby w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego móc wcielić je do wojska.
Obecnie rozpoczynająca się IV edycja programu „Legii Akademickiej” umożliwia studentom (słuchaczom) uzyskanie następujących stopni wojskowych:
- szeregowy rezerwy,
- kapral rezerwy,
- podporucznik rezerwy.
Aby to jednak było możliwe student (słuchacz) musi spełnić szereg warunków. Warunkami wymaganymi są:
- posiadanie obywatelstwa polskiego,
- posiadanie statusu studenta studiów dziennych lub zaocznych z chwilą składania wniosku (wniosek składany jest przez studenta (słuchacza) na uczelni),
- pozytywne przejście kwalifikacji wojskowej (lub wyrażenie gotowości, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym).
Obecna edycja różni się od trzech poprzednich wprowadzeniem możliwości ukończenia modułu oficerskiego. Poprzednie edycje programu umożliwiały jedynie ukończenie modułów podstawowego oraz pododficerskiego.
Rys.: Graficzne zobrazowanie przebiegu szkolenia w ramach IV edycji programu „Legia Akademicka” [opracowanie własne]
Na przedstawionym powyżej graficznym zobrazowaniu Przebiegu szkolenia w ramach IV edycji programu „Legia Akademicka” widzimy, iż student (słuchacz) wykazując zaangażowanie ma możliwość praktycznie w każdym przedstawionym przypadku uzyskać stopień podporucznika rezerwy. Oczywiście student (słuchacz) ma możliwość zakończenia szkolenia po uzyskaniu każdego z poprzednich dwóch stopni wojskowych, gdzie wszystko zależy od wniosku jaki złożył przystępując do programu.
Program realizowany jest w trzech następujących modułach:
- podstawowym,
- podoficerskim,
- oficerskim,
Szkolenie we wszystkich trzech modułach składa się z dwóch etapów:
I ETAP – to szkolenie teoretyczne realizowane przez uczelnie oraz w ramach e-learningu,
II ETAP – to szkolenie praktyczne realizowane w jednostkach wojskowych, który będzie niezaprzeczalnie ciekawym elementem programu, niejako namiastką życia wojskowego dla przyszłych żołnierzy rezerwy.
Uczelniom cywilnym powierzono realizację szkolenia z przedstawionych w poniższych tabelach przedmiotów:
Rys.: Zakres przedmiotów oraz tematów do realizacji przez uczelnie cywilne w module podstawowym [opracowanie własne]
Rys.: Zakres przedmiotów oraz tematów do realizacji przez uczelnie cywilne w module podoficerskim [opracowanie własne]
Zgodnie z przedmiotową decyzją Nr 164/MON (…) Warunkiem zakwalifikowania się do części praktycznej programu przez studenta, który nie odbył czynnej służby wojskowej, jest pozytywne zaliczenie części teoretycznej programu oraz złożenie wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych (…).
Finansowane zadnia realizowane będzie (…) bezpośrednio z rachunku dysponenta części budżetowej, którego obsługę finansową realizować będzie Dyrektor Departamentu Budżetowego
w formie dotacji celowej (…).
Jest to niezaprzeczalna szansa dla studentów, aby w przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do programu w efekcie końcowym zostać żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego.
Obecna sytuacja w środowisku bezpieczeństwa Polski nie pozwala nam na lekceważenie braku posiadania odpowiednio wyszkolonych zasobów osobowych. I nie chodzi wyłącznie o umiejętności posługiwania się przysłowiowym kbk AK, lecz również o takie specjalności jak informatycy, którzy we współczesnym świcie w obszarze środowiska bezpieczeństwa jakim jest obszar INFORMACYJNY, inaczej w obszarze cyberbezpieczeństwa bez cienia wątpliwości mogą odegrać decydującą rolę w konflikcie zbrojnym hybrydowego charakteru.
Obecnie wojsko potrzebuje fachowców, za których jest w stanie słono zapłacić.
Zwiad wytycza szlak.