Site icon ZycieStolicy.com.pl

Rusza remont zabytkowej wieży kościoła na Ochocie

koscol ochota

Wkrótce rozpocznie się ostatni etap prac konserwacyjnych przy elewacji kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Grójeckiej 38. Odnawiana będzie elewacja reprezentacyjnej i charakterystycznej wieży kościoła. Swój blask świątynia odzyska w całości pod koniec października 2022 r.

Od pięciu lat właściciel obiektu przy placu Narutowicza, Parafia Rzymskokatolicka Świętego Jakuba Apostoła, prowadzi zakrojony na szeroką skalę remont. Pracom konserwatorskim poddawane są poszczególne elewacje i częściowo dachy.

Prace podzielone są na etapy roczne ze względu na bardzo wysokie koszty robót. W tym roku odnawiana będzie elewacja reprezentacyjnej i charakterystycznej wieży kościoła

– przekazało biuro stołecznego konserwatora zabytków.

Podczas prac ceglany mur zostanie oczyszczony ze szkodliwych, czarnych, korozyjnych nawarstwień. Konserwatorzy przeprowadzą także zabiegi niszczące glony i drobnoustroje. Usuną wtórne zaprawy cementowe oraz uzupełnią ubytki cegieł, kształtek ceramicznych i fug. Wzmocnieniu poddane będą silnie zniszczone cegły i kamienne detale architektoniczne. Planowana jest również wymiana zużytych miedzianych obróbek blacharskich.

Dzięki interwencji Ptasiego Patrolu Fundacji Noga w Łapę remont świątyni zostanie przeprowadzony pod stałą opieką ornitologiczną. „Bez naszej interwencji kościół przy pl. Narutowicza w Warszawie zostałby wyremontowany razem z jerzykami, wróblami, kopciuszkami i nietoperzami. Dziękujemy PINB za przeprowadzoną na czas kontrolę” – napisała na Facebooku fundacja.

Jak zaznaczyła, kolonia jerzyków gniazduje tu też nisko w nawie bocznej, na poziomie mniej więcej wysokiego parteru.

Przedzierają się do swoich szczelin przez gęste klony kuliste. Mało to podręcznikowe, prawda? Bo jerzyków nic nie obchodzą nasze podręczniki

– dodała fundacja.

Koszt konserwacji części kościelnej wieży, której dotyczy dofinansowanie, wynosi 400 251 zł, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez miasto to prawie 50 procent kosztów, tj. 200 000 zł. Według planu renowacja całej fasady zostanie zakończona w końcu października 2022 r.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP to neoromańska świątynia wzniesiona w latach 1909-39 wg projektu Oskara Sosnowskiego. Do wybuchu I wojny światowej z braku funduszy nie udało się w pełni wyposażyć wnętrza, zrezygnowano też z hełmu wieńczącego wieżę.

We wrześniu 1939 poważniej zniszczona została tylko kaplica Najświętszej Marii Panny, jednak podczas powstania warszawskiego w 1944 gmach został mocno uszkodzony, stracił niemal całe wyposażenie, w tym witraże autorstwa H. Bardzińskiej, będące darem kresowiaków, oraz dachy. W czasie wojny spłonęła również drewniana dzwonnica, w której wisiały dzwony przeznaczone do umieszczenia w planowanej Świątyni Opatrzności Bożej. W wyniku uszkodzeń wojennych Kaplicę Kresową przebudowano w Kaplicę Pana Jezusa.

Przez ponad sto lat od rozpoczęcia budowy nie nakryto wieży projektowanym, ostrosłupowym hełmem. Nie odbudowano również dzwonnicy, na której miejscu częściowo znajduje się dom parafialny. Ceglane elewacje z piaskowcowymi detalami noszą nadal ślady licznych uszkodzeń spowodowanych ostrzałem i pożarami podczas II wojny światowej.

PAP/AS

Firma zawiesza współpracę z aktywistą LGBT za mowę nienawiści

Exit mobile version