Do Ministra Aktywów Państwowych wpłynęła petycja w celu rozwiązania problemu jaki mają tysiące mniejszościowych akcjonariuszy KGS S.A. ze zbyciem akcji pracowniczych otrzymanych w wyniku prywatyzacji. Autor nie wyraził zgody MAP na ujawnienie swoich danych.
Jak czytamy w petycji:
Skarb Państwa posiada prawie 80 % akcji w Krajowej Grupie Spożywczej powstałej z przekształcenia Krajowej Grupy Cukrowej S.A. W jej skład weszły spółki akcyjne którymi były cukrownie należące do Skarbu Państw. Na mocy obowiązujących wówczas przepisów część akcji objęli pracownicy i plantatorzy buraka cukrowego związani umowami kontraktacyjnymi z cukrowniami.
Wielu pracowników którzy są akcjonariuszami jest już na emeryturach. Od wielu lat nie ma żadnych korzyści z posiadanych akcji gdyż Walne Zgromadzenia nie decydowały o wypłacie dywidendy. Niektóre podmioty związane z rynkiem cukrowniczym ( handlem cukrem ) wykorzystały to i dokonywały kilkukrotnie skupu akcji od pracowników i plantatorów po cenach daleko odbiegających od ceny nie tylko rynkowej ( gdyby KGS S.A. była na giełdzie ) ale także ceny księgowej. Część pracowników i plantatorów chcąc uzyskać chociaż niewielką korzyść z posiadanych akcji dokonała ich sprzedaży. Podmioty skupujące akcje za niewielkie kwoty zwiększyły swoje udziały w KGS S.A. Nie takie były intencje przydziału akcji pracownikom. Oczywiście nikt ich nie zmuszał do sprzedaży akcji ale często sytuacja ekonomiczna w/w ludzi a także skomplikowany proces z przydziałem akcji po śmierci akcjonariusza jest jedynym ,wymuszonym rozwiązaniem.
Wiele sprywatyzowanych spółek znalazło się na giełdzie i pracownicy mogli swobodnie podejmować decyzje kiedy , ile i za jaką cenę sprzedadzą ( lub dokupią ) akcje . W przypadku Krajowej Grupy Spożywczej ( a także dawniej Krajowej Spółki Cukrowej ) nie ma i nie było takich możliwości. Jeżeli w najbliższym czasie nie planuje się wejścia na GPW w Warszawie , wnoszę o wykup w/w akcji przez Skarb Państwa, czy inną instytucję lub inną możliwości sprzedaży. Na pewno wielu pracowników skorzysta z tej formy . Chyba nie jest intencją większościowego udziałowca aby akcje nabywały inne podmioty po zaniżonych cenach zwiększając swoje prawa i przyszłościowe dywidendy. Pragnę dodać, że od kilku lat akcje są zdematerializowane w Biurze Maklerskim banku PKO B.P. co ułatwi wszystkie operacje związane ze zmianą właściciela. W związku z powyższym wnoszę o podjęcie stosownych decyzji w interesie wielu tysięcy pracowników i plantatorów — akcjonariuszy Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
W odpowiedzi Wiceminister Aktywów Państwowych nadzorującego KGS Zbigniew Ziejewski wezwał do uzupełnienia petycji: petycja składana w imieniu podmiotu trzeciego powinna zawierać imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu. Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o petycjach podmiot, w imieniu którego petycja jest składana powinien wyrazić zgodę na złożenie petycji w jego interesie w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Zgodnie z treścią Statutu Krajowej Grupy Spożywczej S.A., publicznie dostępnego na stronie https://bip.kgssa.pl/1381.statut, akcje Spółki mogą być zbywane wyłącznie pracownikom Spółki i plantatorom buraków cukrowych związanym ze Spółką umowami kontraktacji buraków cukrowych. Ograniczenie to nie dotyczy nieodpłatnego zbywania akcji Spółki na rzecz osób, które prawo do nieodpłatnego nabycia akcji Spółki nabyły na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o regulacji rynku cukru. Ponadto uprzejmie informuję, że Skarb Państwa może obejmować akcje spółki jedynie w ściśle określonych sytuacjach.
https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/petycja-nr-32024-w-sprawie-akcji-pracowniczych-kgs-sa
Otóż autor nie wnosił petycji w imieniu konkretnych osób, ale w sferze ogólnej. Zatem wezwanie do uzupełnienia to zwykła próba uchylenia się od odpowiedzi na wskazane zagadnienie.
A nie prościej byłoby rozwiązać problem, zamiast go unikać?
