Site icon ZycieStolicy.com.pl

Rocznica wybuchu II powstania Śląskiego. Pamiętajmy o Bohaterach Powstań Śląskich!

POWSTANIE 1

II Powstanie Śląskie trwało od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920 roku. Miało na celu usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa i utworzenie mieszanej policji polsko-niemieckiej.

Powstanie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r. Zaraz po wezwaniu do walki wygłoszonym przez Wojciecha Korfantego w poparciu dla działań powstańców rozpoczął się na Górnym Śląsku strajk generalny. Dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, na czele którego stał Alfons Zgrzebniok, nakazało niezwłoczne rozpoczęcie działań bojowych w 5 okręgach wojskowych. Natychmiastowe zniszczenie na całym terenie sieci łączności sparaliżowało przeciwdziałanie niemieckie i przedwczesne wkroczenie wojsk okupacyjnych[2]. Dowództwo drugiego powstania miało siedzibę w Dąbrówce Małej.

W związku z tym, że 24 sierpnia Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku nakazała rozwiązać niemiecką Sicherheitspolizei, uznano, że należy zakończyć działania powstańcze, co nastąpiło w dniu 25 sierpnia 1920 r. W ten sposób podstawowy postulat strony polskiej został spełniony.

Walki w II powstaniu śląskim zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic w okresie po 1989: „KATOWICE 19 VIII 1920”, a na Pomniku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim – umieszczeniem daty: 1920.

Warszawa i warszawiacy pamiętają o Bohaterach Powstań Śląskich! Wielkich patriotach, którzy dali odrodzonej Polsce Górny Śląsk

POWSTANIA ŚLĄSKIE, ŚLĄSK, POLSKA, II RP,

Exit mobile version