USA przekazały ofertę dotyczącą budowy w Polsce reaktorów jądrowych – informuje „Rzeczpospolita”. Podczas dzisiejszego spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim oraz prezesem koncernu Westinghouse w Polsce przekazana została amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych – podała „Rz”, powołując się na nieoficjalne informacje.
O tym, że trwa takie spotkanie i dotyczy ono współpracy w obszarze energetyki jądrowej informowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W spotkaniu uczestniczyli: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.
„Amerykańska oferta, którą przedkładają Polsce Amerykanie, dotyczy budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery tego typu jednostki w Chinach. Kolejne dwie, mimo opóźnień, mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA” – napisała „Rzeczpospolita”.
Dziennik podał, że dokument zawiera także strategiczne ramy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport to wypełnienie polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej, która została podpisana w październiku 2020 r.
Trwa spotkanie minister klimatu i środowiska @moskwa_anna z @USAmbPoland Mark Brzeziński oraz prezesem @WECNuclearPL Mirosławem Kowalikiem. Tematem rozmów jest współpraca w obszarze energetyki jądrowej. pic.twitter.com/9es1cZprPa
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) September 12, 2022
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
„Rz” podkreśla, że najpóźniej do końca tego roku polski rząd ma wybrać ofertę.
Źrodło; PAP, dorzeczy,pl, twitter.
1 komentarz
Jesteśmy zachwyceni. To kolejne inwestycje po lotnisku pod Łodzią, połączenie Wisły z morzem Czarnym, oraz budową fabryki wytwarzającej polskie samochody o napędzie elektrycznym. Pozostał nam jeszcze do dokończenia kanał do Elbląga i zakup uzbrojenia u Koreańczyków i będziemy potężnym Narodem.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.