Site icon ZycieStolicy.com.pl

Ratusz: R. Trzaskowski nie wycofuje się z porozumienia z samorządem województwa mazowieckiego

trzaskowski3

Prezydent Trzaskowski nie wycofuje się z porozumienia z władzami województwa mazowieckiego o współpracy nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej – powiedziała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, odnosząc się do złożonego przez aktywistów projektu uchwały intencyjnej dot. zakazu palenia węglem.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Fundacja Prawnicy dla Ziemi złożyły we wtorek w Radzie Warszawy projekt uchwały intencyjnej dotyczącej wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od października 2023 roku.

Aktywiści wyrazili nadzieję, że Rada Warszawy przyjmie uchwałę i pokaże władzom samorządowym województwa mazowieckiego, że jest gotowa odejść od węgla. Jak przypominali, prezydent Rafał Trzaskowski deklarację w tej sprawie złożył przed rokiem. Na Kongresie Czystego Powietrza pod koniec lutego ub. roku samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiedziały ścisłą współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej.

Odnosząc się do konferencji MJN rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka wskazała, że „prezydent Rafał Trzaskowski nie wycofuje się z porozumienia z władzami województwa mazowieckiego i deklaracji pomocy władzom województwa mazowieckiego”. Wtorkowy briefing i postulaty aktywistów oceniła jako kompletnie niezrozumiałe.

Uchwała w sprawie zakazu palenia węglem to kompetencja i prerogatywa Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2017 roku w Małopolsce również władze tamtejszego województwa podjęły taką uchwałę, ale prezydent nie może takiej uchwały przygotować czy jej uchwalić

– powiedziała Gałecka.

Przypomniała również, że walka ze smogiem jest jednym z obszarów, które Rafał Trzaskowski na początku swojej kadencji w listopadzie 2019 r. wyznaczył sobie i swoim współpracownikom. Dodała, że prezydent zobowiązał się do szeregu działań w celu poprawy jakości powietrza w stolicy.

Pierwszym krokiem prezydenta Rafała Trzaskowskiego do bardziej efektywnej walki z zanieczyszczeniem powietrza było utworzenie na początku 2019 roku nowej jednostki w strukturach Urzędu m.st. Warszawy – Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej

– przekazała Gałecka.

Dodała, że bardzo ważnym krokiem było opracowanie specjalnego budżetu antysmogowego w wysokości 300 mln zł, przeznaczonego na działania związane z poprawą jakości powietrza.

Najważniejsze z tych działań to likwidacja kopciuchów w lokalach prywatnych i komunalnych i rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza

– wskazała.

Ratusz poinformował ponadto, że w ramach rozbudowy Warszawskiego Indeksu Powietrza w ubiegłym roku wybudowano dwie nowe referencyjne stacje monitoringu jakości powietrza oraz przygotowano przetarg na zakup około 170 czujników jakości powietrza w Warszawie i 17 gminach ościennych.

Miasto wskazało też, że „dzięki bardziej skutecznemu monitoringowi wymiany +kopciuchów+ w zasobie należącym do miasta proces ten znacząco przyspieszył”.

Ratusz wśród działań zmierzających do poprawy jakości powietrza wymienił również rozbudowę warszawskiego programu dotacyjnego i podniesienie wysokości dotacji oraz działania edukacyjne.

Miasto wskazuje ponadto, że jakość powietrza w Warszawie „systematycznie się poprawia”. Jak zaznaczono, ubiegły rok „był pierwszym w historii pomiarów, kiedy na żadnej ze stacji pomiarowych nie przekroczono wyznaczonych norm średniorocznych”.

Zarówno w 2019 jak i w 2020 roku warszawskie stacje pomiarowe odnotowały lepszą jakość powietrza niż rok wcześniej. Wpływ na to mogły mieć łagodniejsza zima oraz wymiana na terenie miasta dużej liczby „kopciuchów” – co było priorytetowym działaniem miasta w tych latach

– poinformowało miasto.

Ratusz wskazuje, że średniodobowy dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi 40 µg/m3, zaś dopuszczalna liczba dni z przekroczeniem tego poziomu w ciągu roku wynosi 35.

W 2019 limit ten został przekroczony tylko na jednej stacji pomiarowej – przy al. Niepodległości. W ujęciu rocznym nie został on przekroczony na żadnej ze stacji. Podobnie ukształtowały się pomiary dla pyłu PM2,5. Z kolei w 2020 r. poziom dopuszczalny nie został przekroczony na żadnej ze stacji pomiarowych – nawet na stacji przy al. Niepodległości liczba dni z przekroczeniem wyniosła tylko 30

– poinformowano.

PAP/AS

Miasto Jest Nasze chce zakazu palenia węglem od października 2023 roku

Exit mobile version