Warszawscy radni poparli w czwartek uchwałę dotyczącą przekazania policji 2,8 mln złotych na rekompensatę za służby ponadnormatywne od kwietnia do września 2021 roku.
Przyjęta przez radnych uchwała przewiduje, że od kwietnia do września stołeczni policjanci wykonają 10 800 dodatkowych ośmiogodzinnych służb w stolicy. Jak wyjaśniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, oznacza to wykonanie 1800 służb za 468 000 złotych miesięcznie. Sześciomiesięczny koszt służb to zatem 2 808 000 złotych.
Porozumienie w zakresie organizacji i finansowania służb ponadnormatywnych prezydent m. st. Warszawy i Komendant Stołeczny Policji zawierają co roku. O zabezpieczenie pieniędzy na 1800 służb w miesiącu w tym roku do miasta wystąpił komendant, prosząc też o podwyższenie stawki za osiem godzin patrolu z 230 do 260 zł.
Rzeczniczka przypomniała, że ważnym elementem porozumienia policji z miastem jest to, że to mieszkańcy wskazują czas i miejsce, gdzie chcieliby, aby takie patrole były realizowane.
Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak w rozmowie z PAP również podkreślił, że to mieszkańcy decydują, gdzie pełnione są te służby. To jego zdaniem może dawać im większe poczucie bezpieczeństwa.
Jest to jeden z wielu obszarów, w których wspólnie z samorządami pracujemy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
– dodał policjant.
Poprzednia uchwała przewidywała rekompensatę w wysokości ponad 5 mln złotych za 21 740 dodatkowych służb w roku 2020. Rzeczniczka ratusza, zapytana przez PAP, dlaczego ta przyjęta w czwartek obejmuje nie rok, a pół, zaznaczyła m.in., że w budżecie Warszawy zabezpieczono 1,4 mln złotych na kolejne 5400 służb od października do grudnia.
Jak wyjaśniła, KSP w 2020 roku nie wykorzystała 354 200 zł za służby, a środki te zostały zwrócone na koniec roku, co uniemożliwiło wykorzystanie ich na inny cel. Miasto, jak dodała, „z uwagi na doświadczenie lat ubiegłych” chce „mieć realny wpływ na ilość służb ponadnormatywnych, a także ewentualną możliwość innego wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, w przypadku zwrotu niewykorzystanej kwoty przez Policję”
PAP/AS
Policjant przeszedł po balkonie do mieszkania staruszki aby udzielić jej pomocy