Służby wojewody mazowieckiego na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia uruchomiły punkt recepcyjny dla uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Uciekający przed wojną otrzymają w nim m.in. niezbędne informacje, posiłek i pomoc medyczną.
Punkty recepcyjne, które od czwartku funkcjonują przy granicy z Ukrainą, od niedzieli uruchamiane są we wszystkich województwach. MSWiA podkreśla, że do punktu mogą udać się wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce. Uchodźcy nie muszą martwić się o formalności ani o kwestię legalności pobytu. Oferowana im w Polsce pomoc jest bezpłatna.
Na Mazowszu punkt recepcyjny powstał na dworcu autobusowym przy stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Służby wojewody Konstantego Radziwiłła uruchomiły go w poniedziałek. „Obywatele Ukrainy mogą otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. posiłek, pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania)” – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Osoby, które nie mają zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny, zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu. Jednocześnie informujemy, że nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi
– podkreślił MUW.
Służby wojewody wyjaśniły, że obecnie uchodźcy nie muszą rejestrować pobytu w żadnym z urzędów. „Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy” – podały.
Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz w rozmowie z PAP wyjaśniła, że kwestię ewentualnych kolejnych punktów są konsultowane z samorządowcami. Pytana o to, jak oddolnie pomóc mogą wesprzeć mieszkańcy, zachęciła, aby kontaktowali się w tym celu z organizacjami pozarządowymi i samorządami. Celem m.in. koordynacji działań rząd uruchomił stronę: pomagamukrainie.gov.pl. MUW przygotował zaś skrzynkę mailową: pomagamukrainie@mazowieckie.pl.
Wojewódzki urząd zapewnił też całodobową infolinię 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim, poświęconą pomocy uchodźcom na terenie województwa. Miasto stołeczne Warszawa przygotowało zaś punkty informacyjne w hali głównej Dworca Wschodniego i w Punkcie Obsługi Pasażera na kolejowym Dworcu Zachodnim.
Każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do przychodni czy szpitala, otrzyma pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy – podkreślił Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Do Polski do niedzieli wjechało ponad 281 tys. osób uciekających przed wojną.
PAP/AS
Będzie wniosek o zerwanie relacji Warszawy z Moskwą i Sankt Petersburgiem