Według pracownika biura Rzecznika Praw Obywatelskich, ale i sądów, psy mogą wchodzić razem ze swoim właścicielem pod terenach generalnie dostępnych dla wszystkich osób, w tym i na place zabaw. Osoba, która jest właścicielem psa ma prawo się z tym psem poruszać wszędzie tam gdzie dostęp jest powszechny.

Na warszawskich placach zabaw można często zobaczyć znak zakazu wprowadzania na teren zwierząt. Taki znak zakazu jest nielegalny. Właściciel PSA w Częstochowie otrzymał od Straży Miejskiej mandat za wyprowadzanie psa w niedozwolonym miejscu. Funkcjonariusze powołali się na przepis ustanowiony przez miasto. Mężczyzna nie zgadzał się z mandatem i postanowił wnieść sprawę do sądu. Tam sprawę przegrał, ale kolejne kroki skierował do Rzecznika Praw Obywatelskich, Ratusza, a w finale do Sądu Administracyjnego, gdzie w końcu wygrał. Z orzeczenia sądu wynikało, że miasto nie ma prawa zabraniać nikomu spacerowania z psem.

Warszawskie kino zachęca, aby na seans przyjść ze swoim psem

Sądy niejednokrotnie zajmowały stanowisko w tej sprawie. Zakaz wprowadzania psów jest nielegalny i potwierdza to choćby wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 6.03.2013 r. (II SA/Go 1045/12); wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2015 r. (II OSK 2439/14) czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2014 r. (II SA/Wr 153/14).

Czy zatem wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej może ustanowić zakaz wprowadzania psów? Może. Ale właściciel może stosować się do niego na mocy dobrych obyczajów. Przepis ten nie ma bowiem podstaw prawnych. Kwestię wyprowadzania psów reguluje bowiem Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Nie istnieje podstawa prawna, na podstawie której Wspólnota czy Zarządca nieruchomości mogliby ustalić zakaz wyprowadzania psów w określone miejsca. No cóż należy mieć nadzieję, że w kochanym czworonogiem można też wchodzić do urzędów publicznych w tym sądów.

Niechęć do psów w takich miejscach jest związana z zaniedbaniami właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich zwierzętach. Pojawia się kwestia też zagrożenia epidemiologicznego w sytuacji gdy zwierzęta oddają mocz np. do piaskownicy. A wy co uważacie na ten temat? Czy zwierzęta powinny móc przebywać na placach zabaw? Zagłosujcie w naszej ankiecie i przy okazji zachęcamy do obserwowania naszego profilu na twitterze!

źródło: Bezprawnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *