Site icon ZycieStolicy.com.pl

Przewodniczący Kolegium IPN: Jaruzelskiemu powinno się odebrać tytuł generała

stan wojenny

Wojciecha Jaruzelskiego powinno się pozbawić tytułu generała – wskazał przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Wojciech Polak na antenie Radia Poznań w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju.

Wojciech Jaruzelski był jednym z przywódców Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w ocenie historyków niesuwerennego państwa pozostającego pod dominacją ZSRR i zarządzane przez komunistyczny reżim z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą na czele. Od grudnia 1981 roku Jaruzelski stał na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny i sprawowała formalnie faktyczną władzę w Polsce.

Przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z Radiem Poznań przyznał, że wmawiało się Polakom, iż działania Jaruzelskiego próbowano tłumaczyć wyższą koniecznością.

– Jaruzelski przy pomocy aluzji już w 1982 roku mówił o tym, że wprowadzenie stanu wojennego ochroniło Polskę przed największym nieszczęściem w historii – wskazał we wtorek prof. Polak.

– I to powtarzał przez całe lata aż do śmierci, że on uratował nas przed interwencją sowiecką. Tymczasem prawda jest taka, że on o tą interwencję wręcz zabiegał. Gdy nie dał rady zniszczyć Solidarności, to prosił sowietów, żeby wkroczyli i zrobili w Polsce porządek – zwrócił uwagę.

Według prof. Polaka „to jest szokujące, ale tak mocno oparte na dokumentach, które zostały ujawnione, także dokumentach sowieckich, że to nie budzi żadnych wątpliwości historyków”.

Został on też zapytany, czy „czy pośmiertnie można odebrać zaszczyty generalskie twarzy sowietów, generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu”.

 Oczywiście, można i powinno się to zrobić. To nie jest jakaś historia zamierzchła, gdzie może byłoby to działaniem niepoważnym, to jest ciągle historia żywa; żyją ludzie, którzy zostali przez generała Jaruzelskiego skrzywdzeni, żyją ich rodziny, całe pokolenia niosły ze sobą traumę tych wydarzeń z 13 grudnia i dni następnych – odpowiedział przewodniczący Kolegium IPN.

Jak ocenił, „elementarna sprawiedliwość wymagałaby działań wprawdzie symbolicznych, ale jednak dających do myślenia i będących przykładem i przestrogą na przyszłość”.

Źródło: RADIO POZNAŃ, TVP.

Exit mobile version