Deweloperzy wykorzystują specustawę covidową. Dzięki nowym przepisom deweloperzy nie muszą mieć ostatecznego pozwolenia na budowę. Co więcej, obiekt nie musi być w pełni zgodny z miejscowym planem. Jednym z przykładów jest osiedle budowane w Starych Babicach pod Warszawą (otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego).
“Przepisy nie regulują dokładnie, jakie inwestycje są związane z działaniem Covid i kto miałby oceniać, czy dana inwestycja jest z nim związana. W mojej ocenie główną intencją ustawodawcy było umożliwienie natychmiastowych inwestycji niezbędnych do ratowania życia lub zdrowia i zapewnienia ciągłości systemu opieki zdrowotne”j – tłumaczy Konrad Płochocki, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich cytowany przez rp.pl.
PZFD zapewnia, że jest przeciwny wykorzystywaniu luk w przepisach do przedsięwzięć tam, gdzie nie są możliwe inwestycje na podstawie “standardowych” przepisów. Mimo to wielu deweloperów z przyjemnością wykorzystuje pandemię koronawirusa.
Przykładem ma być budowa osiedla na Starych Babicach na działce obok rezerwatu na terenie dawnej bazy wojskowej. Ma tam powstać 15 domów jednorodzinnych po 140 mkw. Lokale mają być przeznaczone pod najem dla osób w kwarantannie. Lokalne władze są przeciwne budowie osiedla, dlatego w wyniku podjętej interwencji sprawą osiedla zajmuje się prokuratura i nadzór budowlany.
Według Michała Wosia, inwestor próbuje ominąć przepisy. Dodaje, że parki narodowe, szczególnie rezerwaty, podlegają rygorystycznym przepisom ochronnym, które wykluczają takie inwestycje.
Jak poinformował resort środowiska, nastąpiło złamanie prawa związane z budową osiedla domów jednorodzinnych w otulinie parku narodowego. Dlatego sprawa została skierowana do prokuratury.
W sprawie zabrało też głos Ministerstwo Rozwoju. Wiceminister rozwoju Robert Nowicki, intencją artykułu 12 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, była możliwość skorzystania z niego w okolicznościach zagrożenia życia lub związanych z przeciwdziałaniem sytuacji kryzysowych związanych z COVID-19.
Należy wspomnieć, że przepisy nie zakazują najmu powstałych lokali oraz pobierania czynszu. Oznacza to, że właściciele takich nieruchomości nie muszą ich odsprzedawać, aby na nich zarobić.
Wykorzystali ustawę antycovidową do budowy osiedla w otulinie rezerwatu
COVID-19, BUDOWA OSIEDLA, WARSZAWA, PANDEMIA, EPIDEMIA, EPIDEMIA KORONAWIRUSA, PANDEMIA KORONAWIRUSA, KORONAWIRUS