ZycieStolicy.com.pl

Przełom w medycynie. Szczepionka na raka wchodzi w fazę badań klinicznych

Mamy kolejny przełom w medycynie. Choć wszyscy żyją teraz informacją o wprowadzeniu szczepionki na koronawirusa, inna sensacyjna szczepionka również weszła w fazę badań klinicznych.

Na łamach Clinical&Translational Immunology pojawiły się sensacyjne informacje. Naukowcy z Mater Research z The Translational Research Institute i Uniwersytetu Queensland opracowali szczepionkę na raka, która pomyślnie przeszła testy przedkliniczne i wchodzi w fazę badań klinicznych.

Nowa szczepionka zadziała nie tylko na raka piersi, płuc, nerek, glejaka, trzustkę czy jajniki, ale również na nowotwory krwi, jak białaczka, chłoniak czy szpiczak.

– Mamy nadzieję, że szczepionka ta będzie wykorzystywana do leczenia nowotworów krwi, takich jak białaczka szpikowa, chłoniaki nieziarnicze, szpiczak mnogi, białaczki dziecięce, a także litych guzów nowotworowych, w tym piersi, płuc, nerek, jajników, trzustki, a także glejaka wielopostaciowego – mówi kierująca pracami prof. Kristen Radford z Translational Research Institute i University of Queensland (Australia).

Nowa szczepionka składa się ludzkich przeciwciał połączonych z białkiem specyficznym dla nowotworu. – Badamy jej zdolność do celowania w ludzkie komórki i aktywowania pamięci komórek nowotworowych – wyjaśnia badaczka.

Naukowcy podkreślają, że szczepionka ma kilka cech, które dają jej przewagę nad innymi, które już przyniosły obiecujące wyniki we wczesnych badaniach klinicznych.

Po pierwsze, może być wyprodukowana jako dostępna od ręki formuła, co pozwala uniknąć finansowych i logistycznych wyzwań związanych z przygotowaniem szczepionki dla konkretnego pacjenta – mówi prof. Radford.

Po drugie, szczepionka skutecznie rozpoznaje antygeny obecne na komórkach nowotworowych, których niewiele znajduje się w zdrowych tkankach. Potencjalnie oznacza to skuteczność terapii i minimalne skutki uboczne.

Kolejna faza badań klinicznych zweryfikuje działanie i bezpieczeństwo nowej szczepionki. Naukowcy są jednak dobrej myśli.

Rak to główna przyczyna zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija ok. 100 tysięcy osób.

Amantadyna ponownie dostępna w leczeniu i aptekach!

NOWOTWORY, RAK, SZCZEPIONKA NA RAKA, NAUKOWCY, BADANIA KLINICZNE, Clinical&Translational Immunology, MATER RESEARCH, UNIWERSYTET QUEENSLAND, AUSTRIA

3647119389464885835 n

 

Exit mobile version