Mamy kolejny przełom w medycynie. Choć wszyscy żyją teraz informacją o wprowadzeniu szczepionki na koronawirusa, inna sensacyjna szczepionka również weszła w fazę badań klinicznych.
Na łamach Clinical&Translational Immunology pojawiły się sensacyjne informacje. Naukowcy z Mater Research z The Translational Research Institute i Uniwersytetu Queensland opracowali szczepionkę na raka, która pomyślnie przeszła testy przedkliniczne i wchodzi w fazę badań klinicznych.
Nowa szczepionka zadziała nie tylko na raka piersi, płuc, nerek, glejaka, trzustkę czy jajniki, ale również na nowotwory krwi, jak białaczka, chłoniak czy szpiczak.
– Mamy nadzieję, że szczepionka ta będzie wykorzystywana do leczenia nowotworów krwi, takich jak białaczka szpikowa, chłoniaki nieziarnicze, szpiczak mnogi, białaczki dziecięce, a także litych guzów nowotworowych, w tym piersi, płuc, nerek, jajników, trzustki, a także glejaka wielopostaciowego – mówi kierująca pracami prof. Kristen Radford z Translational Research Institute i University of Queensland (Australia).
Nowa szczepionka składa się ludzkich przeciwciał połączonych z białkiem specyficznym dla nowotworu. – Badamy jej zdolność do celowania w ludzkie komórki i aktywowania pamięci komórek nowotworowych – wyjaśnia badaczka.
Naukowcy podkreślają, że szczepionka ma kilka cech, które dają jej przewagę nad innymi, które już przyniosły obiecujące wyniki we wczesnych badaniach klinicznych.
– Po pierwsze, może być wyprodukowana jako dostępna od ręki formuła, co pozwala uniknąć finansowych i logistycznych wyzwań związanych z przygotowaniem szczepionki dla konkretnego pacjenta – mówi prof. Radford.
Po drugie, szczepionka skutecznie rozpoznaje antygeny obecne na komórkach nowotworowych, których niewiele znajduje się w zdrowych tkankach. Potencjalnie oznacza to skuteczność terapii i minimalne skutki uboczne.
Kolejna faza badań klinicznych zweryfikuje działanie i bezpieczeństwo nowej szczepionki. Naukowcy są jednak dobrej myśli.
Rak to główna przyczyna zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija ok. 100 tysięcy osób.
NOWOTWORY, RAK, SZCZEPIONKA NA RAKA, NAUKOWCY, BADANIA KLINICZNE, Clinical&Translational Immunology, MATER RESEARCH, UNIWERSYTET QUEENSLAND, AUSTRIA