Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach – powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
Prymas Polski w Radiu Plus zachęcał do tego, by w związku z epidemią „kultywować dobry zwyczaj” święcenia pokarmów w domu, który rozpoczął się w zeszłym roku.
Zwrócił uwagę, że diecezje mają możliwość świecenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń.
Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne
– podkreślił abp Polak.
Zauważył jedocześnie, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych.
Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować
– dodał.
Zostawimy ten wybór nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego
– powiedział abp Polak.
Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
W zeszłym roku Archidiecezja Warszawska zachęcała do samodzielnego święcenia pokarmów.
Kościół zaleca, by pokarmy poświęcić w domu przed wielkanocnym śniadaniem. Jak dokładnie powinno to się odbyć? Archidiecezja Warszawska przygotowała poradnik, który poprowadzi nas przez ten obrzęd krok po kroku.
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego ojciec, matka lub inny członek rodziny może pobłogosławić pokarmy. Archidiecezja zaleca, by rozpocząć znakiem krzyża i zapalić świecę wypowiadając wielkanocne pozdrowienie: Chrystus zmartwychwstał Alleluja. Zebrani przy stole domownicy odpowiadają Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja!
Następnie można odczytać tekst Pisma świętego – 1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie lub Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? – oraz odmówić modlitwę Ojcze Nasz.
PAP/AS
1 komentarz
Głos Prymasa głosem rozsądku. Jezus też święcił pokarm ze swoimi uczniami z okazji święta Paschy, czyli wyjścia narodu wybranego z Egiptu. My święcimy z innej okazji, ale intencja dobra bo z okazji zmartwychwstania Jezusa też syna narodu wybranego. Z życzeniami zdrowia i spokoju.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.