Site icon ZycieStolicy.com.pl

Prokuratura apeluje do pokrzywdzonych przez warszawskie i wrocławskie kluby go-go o zgłaszanie przestępstw

cbs 6858 770x496 1

Prokuratura Krajowa apeluje o zgłaszanie przestępstw do osób, które były klientami klubu „Gold House” i „Royal Gentelman Club” w Warszawie oraz „Al Capone” we Wrocławiu i utraciły znaczne kwoty pieniędzy. Dotychczas prokurator ustalono 50 pokrzywdzonych, którzy stracili kwoty od kilku do nawet 200 tys. zł.

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zwraca się do wszystkich osób, które były klientami lokali „Gold House” przy ul. Żurawiej w Warszawie, „Royal Gentleman Club” przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie i „Al Capone” na Rynku we Wrocławiu, które po wizycie w tych lokalach utraciły „znaczne kwoty pieniężne”.

Apelujemy o poinformowanie o tym fakcie najbliższej jednostki policji lub prokuratury albo zwrócenie się bezpośrednio do Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji

– przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

O tym, że wymienione trzy kluby prowadziły działalność przestępczą służby poinformowały we wtorek.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, przekazała, że funkcjonariusze biura wspólnie z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji dokonali w miniony weekend zatrzymania 15 osób, w tym trzech policjantów z warszawskiego pionu prewencji, którzy – zdaniem prokuratury – odgrywali bardzo istotną funkcję w przestępczym procederze. Zabezpieczono m.in. szereg dokumentów tożsamości potencjalnych pokrzywdzonych, narkotyki, dokumentację działalności klubów. W akcji wzięło udział ok. 100 funkcjonariuszy.

Jurkiewicz poinformowała, że zbieranie materiału dowodowego trwało wiele miesięcy. Ustalono, że na terenie dwóch klubów go-go w Warszawie oraz jednego na wrocławskim Rynku, dochodziło do popełniania przestępstw na szkodę klientów.

W okresie pandemii działały kluby rozrywkowe, w których świadczone były usługi m.in. tańca erotycznego. Z ustaleń wynikało, że najprawdopodobniej do napojów dodawano klientom niedozwolone substancje, które powodowały ograniczone możliwości psychofizyczne tych osób

– przekazała nadkom. Jurkiewicz.

Z zebranego materiału wynika, że na konto jednego z klientów sprawcy zaciągnęli pożyczkę w wysokości 70 tys. zł, która w ciągu godziny została wydana w lokalu. Dział Prasowy PK podał, że z ustaleń śledztwa wynika, że personel klubu posługiwał się kartami debetowymi, kredytowymi i telefonami komórkowymi odurzonych klientów. Pracownicy mieli także dodawać jedno „0” do kwoty wbijanej do terminala płatniczego.

Innym sposobem oszukiwania klientów było wskazywanie, że transakcja kartą płatniczą była odrzucana, w ten sposób niektórzy klienci dokonywali podwójnych opłat. Kolejnym sposobem było oszukiwanie klientów poprzez pobieranie opłat w walutach, podczas gdy klienci byli przekonani że płacą w walucie polskiej. W ten sposób opłaty mogły być kilkukrotnie zawyżone

– podała PK.

W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw.

Wśród zatrzymanych jest trzech czynnych funkcjonariuszy Policji, którzy odgrywali bardzo istotną rolę w strukturze grupy. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych policjantów założył zorganizowaną grupę przestępczą i nią kierował

– podano.

Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora sąd aresztował wszystkich podejrzanych.

Śledczy określają działalność przestępczą klubów jako „dobrze działające przedsiębiorstwo”, którego celem było wyłudzenie od klientów jak największych kwot pieniędzy.

Sama struktura grupy przestępczej była uporządkowana i zhierarchizowana, istniał w niej podział ról i stały podział zadań, pozwalający w sposób wydajny i skuteczny realizować działania przestępcze. Grupa wypracowała również swoisty język dla kamuflowania działalności przestępczej, zaś dla dyscyplinowania jego członków stworzono system kar

– podano.

Prokuratura, CBŚP i policyjne BSW przy tym postępowaniu ściśle współpracują z Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

PAP/AS

Policjant założył gang oszukujący klientów w klubach go – go. CBŚP zatrzymało 15 osób

Exit mobile version