Projekt nowelizacji kodeksu karno-skarbowego wydłuża okresy przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych – wynika z opublikowanego w środę uzasadnienia do projektu ustawy, przygotowanego przez resort sprawiedliwości.
W środę Ministerstwo Sprawiedliwości na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karno-skarbowego. Jedna ze zmian, jaką ma wprowadzić nowelizacja, dotyczy kwestii przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. W uzasadnieniu do projektu wskazuje się, że często między popełnieniem przestępstwa a jego wykryciem upływa długi okres czasu, co z jednej strony powoduje, że w „umyśle sprawcy” zaciera się związek między faktem popełnienia przestępstwa a karą, z drugiej zaś pojawiają się „trudności dowodowe”.
Jak wynika z uzasadnienia, rozwiązania zaproponowane w projekcie skupiają się głównie „na wprowadzeniu zmian utrudniających możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, m.in. poprzez uszczegółowienie zasad korzystania z instytucji czynnego żalu oraz wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych”. Wprowadzane są także nowe rozwiązania, mające wpływać na „skuteczność funkcji ochronnej”.
„Temu celowi służy m.in. rozszerzenie możliwości stosowania instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, a także instytucji skazania bez rozprawy. Poprzez pozorny regres stosowanie zmienionych przepisów ma doprowadzić do wzrostu skuteczności ścigania głównych sprawców przestępstw skarbowych. Jednym z celów zmian jest zaostrzenie polityki karnej w zakresie odpowiedzialności karno-skarbowej poprzez obostrzenie odpowiedzialności karnej przy przestępstwach skarbowych skutkujących uszczupleniem należności podatkowych dużej wartości, wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej w niektórych przypadkach przygotowania do popełnienia przestępstw skarbowych oraz rozszerzenie możliwości przepadku przedmiotów pochodzących z przestępstwa”
– podano w uzasadnieniu.
Wskazuje się z nim także, że projekt zakłada wprowadzenie nowych przestępstw m.in. „paserstwa towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, posiadania, przechowywania, przewożenia, przesyłania lub przenoszenia podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy, udostępniania środków, nieruchomości lub pomieszczeń do urządzania lub prowadzenia gier hazardowych, spenalizowania utrudniania czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych”.
PAP
PROJEKT USTAWY, PRZESTĘPSTWA FINANSOWE, MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI, PODATKI, KODEKS KARNO-SKARBOWY