Zarząd województwa mazowieckiego zatwierdził 17 września wybór podmiotów, które będą realizować program in vitro. Ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego skorzysta 440 par. W sumie władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel blisko 6,7 mln zł. W konkursie na realizatora Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego złożono 10 ofert. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej komisja ostatecznie wybrała trzech wykonawców: Medi Partner i dwie spółki, Centrum Zdrowia Warszawa oraz Gravida.
„Jesteśmy na ostatniej prostej. Wiemy już, kto będzie realizował nasz program. Przed nami jeszcze podpisanie umów i ruszamy z dofinansowywaniem. Bardzo się cieszę, bo czeka na to wielu rodziców z Mazowsza, dla których in vitro jest jedyną szansą na stworzenie pełnej rodziny. Warto jednak pamiętać, że to nie jest jedyny tego typu program realizowany przez samorząd Mazowsza. Od 2017 r. wspieramy bowiem naprotechnologię” – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W związku z tym, że koszty przedstawione w ofertach były dużo niższe od szacowanych, z programu skorzysta więcej par. W efekcie środki przeznaczone przez samorząd województwa mazowieckiego pozwolą na przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które obejmą ok. 440 par z województwa mazowieckiego przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Przeprowadzonych zostanie również 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym.
„Na Mazowszu jest wiele par, które starają się o dziecko, a jedyną nadzieją dla nich jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wiemy, że wiąże się to często z dużym obciążeniem finansowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego cieszę się, że przez kolejne cztery lata będziemy wspierać mazowieckie pary w ich dążeniu do spełnienia marzeń o rodzicielstwie” – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Program samorządu województwa będzie realizowany w latach 2019-2022. To ważna inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Mazowsza zyskają większy dostęp do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności. Na realizację programu w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 6,7 mln zł.
Warto dodać, że w ramach programu będą dofinansowane nie tylko procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Dodatkowo dofinansowane będą procedury pobrania i zamrożenia komórek jajowych uczestniczek przed leczeniem gonadotoksycznym. Jest to ważna informacja dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej lub innej choroby uszkadzającej płodność będą musiały poddać się leczeniu niekorzystnie wpływającemu na ich płodność.
źródło : liderzyinnowacyjnosci.com