Site icon ZycieStolicy.com.pl

Prezydent Warszawy powołał specjalny zespół, który zajmie się sprawami pomników i upamiętnień

kaznowska 3

Od wtorku w Warszawie obowiązują nowe procedury budowy pomników i innych obiektów upamiętniających osoby czy idee – przekazał miejski ratusz. Prezydent stolicy będzie mógł teraz zarządzić konsultacje społeczne, jeśli jakaś inicjatywa budowy pomnika będzie dotyczyła eksponowanych miejsc w przestrzeni miasta oraz szczególnie istotnych tematów.

Jak poinformowano, prezydent Rafał Trzaskowski powołał Zespół do spraw pomników i upamiętnień, który ma doradzać w kwestii budowy ewentualnych nowych pomników, przede wszystkim na etapie przygotowania uchwał na posiedzenia Rady Miasta.

Ostatnie lata przyniosły nam wiele najróżniejszych inicjatyw i pomysłów na wznoszenie pomników. Warszawa zapełnia się kolejnymi pomnikami, a istniejące dotąd mechanizmy prawne nie zawsze pozwalały na wystarczającą dyskusję o ich idei, miejscu czy formie, ograniczając ją w zasadzie tylko do kwestii formalnych i prawnych

– wyjaśnia cel tego zespołu Trzaskowski.

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, przypomniała z kolei, że zazwyczaj nowe pomniki budowane były bez konkursów – poza inwestycjami miejskimi, a ich powstaniu nie towarzyszyła szersza debata społeczna.

Czy są potrzebne, gdzie, w jakim kształcie czy może istnieją rozsądne alternatywy? Nowa procedura ma zapewnić większy udział społeczny, ale też lepszą jakość w kształtowaniu przestrzeni publicznej. By upamiętniać mądrze, ale też z korzyścią dla miejskiego krajobrazu

– podkreśliła Kaznowska.

W skład Zespołu do spraw pomników i upamiętnień wejdzie 11 osób: przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura Kultury, radni Rady Miasta, grupa ekspertów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Komisji Dialogu Społecznego. Grupa złożona z osób prezentujących różne obszary (architektura, urbanistyka, sztuka współczesna, historia miasta) będzie także zasięgała opinii urzędów dzielnic i niezależnych ekspertów.

Zespół będzie przygotowywał rekomendacje dotyczące wszystkich istotnych upamiętnień i pomników na terenie miasta.

Skupi się na treści, formie i lokalizacji pomników czy tablic pamiątkowych. Będzie mógł także wskazywać na potrzebę przeprowadzenia konkursów na projekt pomnika, szczególnie w przypadkach planowania ważniejszych obiektów i lokalizacji w reprezentacyjnych miejscach stolicy. Dopiero po takiej dyskusji, przygotowaniu i późniejszym uwzględnieniu wytycznych, projekty inicjatyw będą dalej procedowane przez rady dzielnic i Radę Miasta

– wyjaśnił ratusz.

Procedura ta pozwoli także prezydentowi Warszawy zarządzić konsultacje społeczne w sytuacjach, gdy inicjatywy budowy pomnika będą dotyczyły eksponowanych miejsc w przestrzeni miasta oraz szczególnie istotnych tematów. Nowa procedura obejmuje te upamiętnienia (pomniki, popiersia, tablice, głazy pamiątkowe, itd.), które mają stanąć na terenach i w obiektach należących do Warszawy.

PAP/AS

Wojna na opozycji? OKO.Press uderza w Trzaskowskiego

Exit mobile version