Do tej pory do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęły roszczenia od prezydenta Warszawy za uprzątnięcie Ronda Dmowskiego przed 11 listopada – poinformowała PAP rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.
Przed tygodniem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wystawi rachunek wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi rachunek za sprzątnięcie przed Świętem Niepodległości placu budowy na Rondzie Dmowskiego.
Między innymi 400 ton kamienia musieliśmy przesunąć. Liczymy koszty i będzie rachunek wysłany do wojewody. Skoro to święto państwowe, ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność
– oznajmił Trzaskowski w Polsat News.
Na Rondzie Dmowskiego przed 11 listopada trwały prace remontowe. Na placu budowy były zgromadzone m.in. kostka brukowa oraz inne materiały. O uprzątnięcie placu budowy apelowali m.in. radni PiS. Wskazywali, że w przypadku ewentualnych zajść podczas Marszu Niepodległości mogą stanowić zagrożenie.
Na tydzień przed Świętem Niepodległości rzecznik prasowa stołecznego ratusza zapowiedziała w rozmowie z PAP, że Rondo Dmowskiego zostanie uprzątnięte z materiałów budowalnych na 11 listopada, „tak, by nie prowokować chuliganów, którzy mogą wszcząć zamieszki”.
We wtorek 9 listopada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu uprzątnięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów na trasie Marszu Niepodległości.
PAP zwróciła się do urzędu wojewódzkiego w sprawie zapowiedzi dotyczących rachunku.
Do tej pory nie wpłynęły do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dokumenty, z których wynikałyby jakiekolwiek roszczenia wobec Wojewody z tytułu kosztów czynności zabezpieczających, realizowanych przez m. st. Warszawę, w związku z organizacją zgromadzeń publicznych 11 listopada 2021 r.
– poinformowała rzecznik wojewody Ewa Filipowicz.
Przypomniała, że sprawy z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli należą do zdań własnych gminy.
Polecenie zostało wydane w związku z brakiem wystarczających działań ze strony Urzędu m. st. Warszawy w zakresie uprzątnięcia terenu, na którym odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości
– wyjaśniła.
Podkreśliła, „że na wskazanej w poleceniu trasie Miasto Stołeczne przyjęło kilka zgłoszeń o zgromadzeniach publicznych – jeszcze zanim ogłoszono informację o organizacji uroczystości państwowych”.
Wobec tego, oczywistym zadaniem samorządu powinno być uprzątnięcie terenu, objętego planowanymi licznymi zgromadzeniami, o czym władze m. st. Warszawy wiedziały. Na konieczność uprzątnięcia terenu, wskazywała Komenda Stołeczna Policji, która również informowała o tej konieczności Miasto Stołeczne
– wskazała.
Rzecznik wytłumaczyła, że polecenie wojewody mazowieckiego zostało wydane na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
Zgodnie z ustawą Wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie, a w sytuacjach nadzwyczajnych, o których mowa w art. 22 pkt 2 wymienionej ustawy, obowiązujące również organy samorządu terytorialnego
– oznajmiła.
PAP/AS
Trzaskowski: ratusz wystawi rachunek wojewodzie za uprzątnięcie ronda Dmowskiego