ZycieStolicy.com.pl

Premiera książki „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji”

We worek w Warszawie na UKSW odbyła się prezentacja publikacji „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji”. Książka oparta jest na materiale źródłowym. Ukazuje troskę Prymasa Tysiąclecia o ludzi, instytucje, miejsca i budowle.

Publikacja „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji” jest pracą zbiorową 13 autorów poświęconą aktywności Prymasa Tysiąclecia, jako pasterza dwóch archidiecezji – gnieźnieńskiej i warszawskiej.

Książka została oparta na materiale źródłowym archiwów archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej. Tom otwiera tekst prof. Jana Żaryna, który nakreślił trudne początki prymasostwa Stefana Wyszyńskiego na tle sytuacji polityczno-społecznej po 1945 roku.

Dr. Ewa Czaczkowska, współredaktor pozycji, zaprezentowała niepublikowany dotąd list arcybiskupa nominata Wyszyńskiego do papieża Piusa XII z 1 stycznia 1949 roku. Dotyczy on jego zgody na objęcie dwóch archidiecezji.

„Możemy się z niego dowiedzieć m.in. jak nominat tłumaczył Ojcu Świętemu swoje długie wahanie w sprawie objęcia urzędów”

– powiedział współredaktor książki dr Edgar Sukiennik z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Publikacja ukazuje także troskę kard. Wyszyńskiego o miejsca kultu religijnego.

„Prymas zdawał sobie sprawę, że jest kontynuatorem prawie 1000-letniego dziedzictwa archidiecezji gnieźnieńskiej, czego wyrazem była m.in troska o przywrócenie świetności archikatedry gnieźnieńskiej”

– powiedział Sukiennik. Świątynia w czasie II wojny światowej została przez hitlerowców zamknięta, a następnie zamieniona na salę koncertową. W 1945 kościół został ostrzelany przez Armię Czerwoną.

„Dr hab. Justyna Majewska ukazała w książce program ideowy kard. Wyszyńskiego, który traktował katedrę św. Jana Chrzciciela w Warszawie jako wielką księgę historii Polski, co determinowało wyposażenie jej wnętrza w treści odnoszące się do dziejów ojczystych”

– powiedział dr Sukiennik.

Pozycja ukazuje także stosunek Prymasa Tysiąclecia do duchowieństwa.

„Doceniał on trud duszpasterskich swoich podwładnych, ale także stawiał im bardzo wysokie wymagania, wzywał do świętości życia oraz kierowania się miłością bliźniego w posłudze duszpasterskiej na co dzień”

– powiedział dr Sukiennik.

W oparciu o kazania, przemówienia i listy pasterskie publikacja ukazuje odniesienie metropolity warszawskiego do mieszkańców stolicy. Z dokumentów – powiedział dr. Sukienni – wyłania się obraz człowieka, który „mimo, że nie był warszawiakiem ukochał Warszawę, jak swoje rodzinne strony”.

Książka „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji” ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW.

źródło: PAP

Nie żyje „Lucy” uczestniczka Powstania Warszawskiego i żołnierka AK

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI, PREMIERA KSIAŻKI, UKSW

numer kontajpg

 

 

Exit mobile version