W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2243 pomysły. Właśnie zakończyła się ocena tych propozycji. Do głosowania zostało dopuszczonych 1506 projektów – 1400 propozycji dzielnicowych oraz 106 ogólnomiejskich.
– Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, większość projektów została oceniona pozytywnie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Znamy już pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Jest tam naprawdę wiele ciekawych propozycji, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do przeglądania projektów i do głosowania we wrześniu. – dodaje.
Skandal! Warszawskie “altanki wstydu” podrożaÅ‚y o 22 tys. zÅ‚otych w ciÄ…gu 2,5 roku!
Jak oceniano projekty?
SprawdzaliÅ›my możliwość realizacji zgÅ‚oszonych propozycji, a ocena skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z dwóch etapów: – oceny formalnej (sprawdzenie kompletnoÅ›ci dokumentów i poprawnoÅ›ci ich zÅ‚ożenia);- oceny merytorycznej (sprawdzenie m.in. zgodnoÅ›ci z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami, możliwoÅ›ci realizacji pomysÅ‚u we wskazanej lokalizacji i w ciÄ…gu jednego roku, dostÄ™pnoÅ›ci projektu dla innych mieszkaÅ„ców).
Autorzy projektów, których propozycje zostały negatywnie ocenione, mogli jeszcze odwołać się od wyniku oceny. Wpłynęły 154 odwołania, które rozpatrywane były do 14 sierpnia. W wyniku ponownej oceny 30% z nich (47, z czego pięć ogólnomiejskich i 42 dzielnicowe) zostało rozpatrzonych pozytywnie.
Wyniki oceny wszystkich projektów zgłoszonych w tej edycji są dostępne na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Podsumowanie etapu oceny projektów
Projekty ocenione pozytywnie: 1506 (67%), w tym projekty ogólnomiejskie – 106 (53%), dzielnicowe 1400 (69%). Projekty ocenione negatywnie: 661 (30%), w tym projekty ogólnomiejskie – 84 (42%), dzielnicowe – 577 (28%).Projekty wycofane przez autora: 76 (3%), w tym projekty ogólnomiejskie – 10 (5%), dzielnicowe – 66 (3%).
Co dalej?
Tegoroczne głosowanie potrwa od 1 do 15 września. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki głosowanie poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 r.
Realizacja budżetu obywatelskiego w Warszawie wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 mln zł.
Podsumowanie dotychczasowej realizacji projektów
Do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 320 mln zł, za które zrealizowaliśmy ponad 3 tys. propozycji warszawiaków. Tężnia solankowa w parku im. Jana Pawła II na Ursynowie, wielofunkcyjne boisko na placu Baśniowym na Ochocie, plac zabaw na Pradze-Południe, nasadzenia drzew w Wawrze czy hotele dla owadów we Włochach – to tylko niektóre z wielu projektów zrealizowanych w ostatnim czasie.
źródło: UM
BUDŻET OBYWATELSKI, WARSZAWA,