Site icon ZycieStolicy.com.pl

Powstanie nowy oddział Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

bitwa warszawska

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz miasta i gminy Radzymin Krzysztof Chaciński podpisali porozumienie, które określa zasady tworzenia, współpracy i finansowania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Będzie ono nowym oddziałem Muzeum Niepodległości – poinformowało PAP Muzeum Niepodległości.

Jak dowiadujemy się z przesłanej przez Muzeum Niepodległości informacji, placówka będzie zlokalizowana w tzw. „Świetlicy Pielgrzyma” – zabytkowym budynku przy al. Jana Pawła II w Radzyminie usytuowanym naprzeciw głównego wejścia na Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 roku.

Miejsce to zostanie zrewitalizowane i rozbudowane stosownie do potrzeb i uwarunkowań konserwatorskich. Muzeum będzie współfinansowane przez Gminę Radzymin oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nowy oddział ma zostać przekazany Muzeum Niepodległości w 2023 roku

– poinformowano.

Podpisanie porozumienia odbyło się 20 października w Centrum Kultury „Stara Cegielnia” w Radzyminie.

Jak przypomniano, Radzymin jest miastem „Cudu nad Wisłą”. Podczas Bitwy Warszawskiej toczyły się tutaj ciężkie walki w obronie stolicy, zakończone odbiciem Radzymina z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 r. Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku zostali pochowani bohaterowie tamtych wydarzeń.

Muzeum Niepodległości w Warszawie jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego. W zbiorach muzeum znajdują się pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką 1920, m.in. bogata kolekcja plakatów, fotografii archiwalnych, ulotek, afiszy i realiów. Muzeum również wydało publikacje na temat Bitwy Warszawskiej 1920: „Wojna polsko-rosyjska 1919–1920. Słownik biograficzny” autorstwa dr hab. Zbigniewa Andrzeja Judyckiego, „Bitwa Warszawska 1920 w relacjach i wspomnieniach” pod redakcją Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny, „Mazowsze Północne podczas najazdu bolszewickiego 1920 roku” prof. Janusza Szczepańskiego, a także albumy „Cud nad Wisłą” i „Bitwa Warszawska 1920”.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

PAP/AS

W Muzeum na Rakowieckiej 37 promocja książek o wywiadzie komunistycznym – w środę

Exit mobile version