Ponad 12 tys. mieszkańców Hiszpanii zostało zatrzymanych przez służby policyjne za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych podczas epidemii Covid-19. Zazwyczaj kara była rezultatem przebywania poza domem podczas izolacji społecznej.
Z opublikowanych w poniedziałek statystyk MSW w Madrycie wynika, że blisko 9,2 tys. osób, które zostały tymczasowo zatrzymane przez funkcjonariuszy to obywatele, którzy zignorowali obostrzenia obowiązujące pomiędzy marcem a czerwcem 2020 roku. W Hiszpanii obowiązywał wówczas pierwszy z dwóch stanów zagrożenia epidemicznego.
Według szacunków MSW w ciągu roku występowania epidemii w Hiszpanii służby policyjne wystawiły też ponad 1,3 mln mandatów za lekceważenie restrykcji sanitarnych. Najwięcej ukaranych to mieszkańcy wspólnoty autonomicznej Madrytu oraz Andaluzji.
14 marca 2020 roku premier Pedro Sanchez ogłosił obowiązywanie do czerwca stanu zagrożenia epidemicznego, na podstawie którego wprowadzono zakaz opuszczania domów bez ważnych powodów. Przepisy dotyczące przymusowej izolacji społecznej nie dotyczyły osób udających się do pracy, lekarza, sklepu lub banku.
W październiku premier ogłosił ponownie stan zagrożenia epidemicznego, ale decyzje o ewentualnym wprowadzeniu izolacji społecznej pozostawił władzom wspólnot autonomicznych, zastrzegając, że powinno się ją ogłaszać tylko w sytuacji bardzo wysokiej liczby przypadków infekcji. W praktyce przymusową kwarantannę wprowadzano rzadko i na ograniczonym obszarze kraju.
Drugi stan zagrożenia epidemicznego ma obowiązywać w Hiszpanii do 9 maja 2021 roku. Rząd Sancheza utrzymuje, że wydłuży jego obowiązywanie tylko w sytuacji drastycznego wzrostu infekcji SARS-CoV-2, co obecnie, jak twierdzą epidemiolodzy, jest mało prawdopodobne.
PAP/AS