ZycieStolicy.com.pl

Pomóż dziecku odkryć jego talent! Apel Fundacji Jakich Mało

Wojciech Szczęsny w wywiadzie dla Fundacji Jakich Mało, w ramach projektu Uniwersytet Mocy Źródło: Fundacja Jakich Mało

Spełnione dziecko, to szczęśliwe dziecko. Jak odkrywając pasje i talenty dziecka przygotować je do kariery zawodowej? Jak sprawić, by praca stała się przyjemnością, nie rutyną? Uniwersytet Mocy to mentoringowy program wsparcia dla dzieci i ich rodziców.

Znani Polacy wspierają Uniwersytet Mocy. Wśród nich Wojciech Szczęsny

Fundacja Jakich Mało przygotowała serię inspirujących wywiadów ze sławnymi Polakami, dotyczących nie tylko rozwoju ścieżki zawodowej, ale radzenia sobie z presją otoczenia, stresem i pokonywaniem trudności.

„Bolączką wielu młodych ludzi jest nieumiejętność wyboru i zaplanowania kariery. Tymczasem już na etapie szkoły podstawowej podjąć trzeba pierwsze decyzje związane z profilowaniem zawodowym. Im wcześniej rodzic odkryje talent swojej pociechy i wspiera jego rozwój, tym łatwiej będzie dorastającemu dziecku dokonać wyboru interesującej go profesji”

– zwraca uwagę autor artykułu Wojciech Szczęsny pierwszym mentorem w Uniwersytecie Mocy, zamieszczonego na Fronda.pl

Oprócz stresu związanego z koniecznością wyboru ścieżki kariery zawodowej na wczesnym etapie życia, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, bolączką młodych ludzi jest trafne diagnozowanie własnych umiejętności. Warto dokonać go już na etapie wieku dziecięcego. Fundacja Jakich Mało, uświadamia, dlaczego diagnoza psychologiczna jest tak ważna:

„To badanie umożliwiające poznanie dziecka, jego potencjału, repertuaru zachowań oraz możliwych trudności w nauce. W ten sposób otrzymujemy obraz możliwości dziecka z punktu widzenia pedagogicznego, który pozwala również określić najskuteczniejszą formę nauczania. Diagnoza pozwala na dotarcie do zdolności posiadanych przez dziecko, które mogą stać się ważnym elementem ukierunkowania dalszej drogi rozwoju. Badania wykazują również problemy w nauce dzieci oraz ich potencjalne źródła, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania trybu nauczania dziecka do jego potrzeb”

– czytamy na stronie Fundacji.

Im szybciej rodzic odkryje dominujące talenty dziecka lub dziecko odkryje je w sobie, tym wcześniej można będzie rozpocząć pracę nad budowaniem jego mocnych stron.

Wywiad Uniwersytetu Mocy: Wojciech Szczęsny o presji i przyjaźni

Maciej Szczesny Uniwersytet Mocy 2 scaled

Źródło: Fundacja Jakich Mało

Projekt Uniwersytet Mocy kierowany jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do rodziców.  Jako kampania społeczna zwraca uwagę na rolę rodziców w procesie odkrywania talentów ich dzieci. Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że warto obserwować potencjał swojej pociechy. Bardzo ważnym elementem pielęgnowania talentu dziecka jest zauważanie jego progresu i kibicowanie jego sukcesom.

Wojciech Szczęsny, który jest pierwszym z mentorów zaproszonych do udziału w projekcie Uniwersytet Mocy, tak odniósł się do kwestii wychowania opresyjnego i obarczania dzieci oczekiwaniami rodziców, przekładających własne ambicje nad radość, jaką daje dziecku gra w piłkę nożną:

„Wielu rodziców wywiera presję na swoich dzieciach, aby zrobili karierę w piłce nożnej. W młodym wieku najważniejsze jest jednak, aby się bawić”

– mówi słynny piłkarz.

Według raportu Instytutu Polska Przyszłości z 2022 roku „Ogarnij hejt”, najczęstszym powodem hejtu wśród dzieci i młodzieży jest wygląd fizyczny, zainteresowania i hobby oraz styl ubioru. Młody człowiek poddany dodatkowo presji rodziny, nie znajduje dla siebie oparcia. Lawinowo wzrasta ilość prób samobójczych wśród młodzieży, w tym prób podejmowanych w coraz młodszym wieku. Dlatego dla młodych osób ważne są przyjaźnie.

„My z Grzesiem się przyjaźnimy od 14 roku życia. (…) Mieliśmy razem naprawdę świetne momenty. Mieliśmy też razem bardzo słabe momenty”

– zwierza się Wojciech Szczęsny w wywiadzie przeprowadzonym dla Uniwersytetu Mocy na temat swojej przyjaźni z Grzegorzem Krychowiakiem.

Wsparcie jest kluczowym elementem dla rozwoju młodego człowieka. Dlatego w kolejnych wywiadach dla Uniwersytetu Mocy wystąpią inni znani i lubiani Polacy, którzy podzielą się z młodymi ludźmi własnym doświadczeniem.

Źródło: Fundacja Jakich Mało / Instytutlema.pl / Fronda.pl

 

Exit mobile version