Pomnik generała Zygmunta Berlinga, który obecnie znajduje się na Saskiej Kępie, zostanie przeniesiony do Muzeum Historii Polski.

Decyzję o usunięciu pomnika z przestrzeni miasta podjął wojewoda mazowiecki w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Demontaż ma mieć miejsce do końca tego roku, a koszt przeniesienia pomnika ma wynosić około 50 tys. złotych. Na miejsce monumentu planowane jest stworzenie skweru, jednakże mieszkańcy są zachęcani, by dzielili się swoimi pomysłami na zagospodarowanie przestrzeni, w której obecnie znajduje się pomnik. Władze dzielnicy Praga Południe podkreśla, że koszty związane z późniejszym zagospodarowaniem będą opłacane z budżetu obywatelskiego. Koszt przeniesienia nie jest duży, jednak władze dzielnicy pragną skupić się na innych wydatkach.

Historia

Monument został odsłonięty w 1985 roku. Postać generała została ukazana z lornetką w ręku i od kolan w górę. Niektórzy uważają, że sposób przedstawienia dowódcy jest związany z niemożnością udzielenia wsparcia walczącej stolicy. Krążą także opinie, że czerwony cokół ma symbolizować powiązania Berlinga z NKWD oraz komunistami. Po 1989 roku pomnik został kilkakrotnie oblany czerwoną farbą.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, pomnik był dewastowany. Monument od początku swojego istnienia wzbudza kontrowersje. Zwolennicy Berlinga twierdzą, że generał uratował wielu polaków z sowieckich łagrów. Jego przeciwnicy uważają zaś, że był zwolennikiem przyszłej polski jako republiki sowieckiej.

Zygmunt Henryk Berling (ur. 27 kwietnia 1896 w Limanowej, zm. 11 lipca 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski wojskowy i polityk. Podpułkownik piechoty Wojska Polskiego (II RP), generał broni ludowego Wojska Polskiego, dowódca 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i 1 Armii WP, zastępca Naczelnego Dowódcy WP. Komendant Akademii Sztabu Generalnego (1947, 1948–1953). Wiceminister leśnictwa (1957–1970), prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego (1957–1959). Poseł do Krajowej Rady Narodowej.

Człowiek Wikipedia. Kim jest rekordowy autor internetowej encyklopedii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja