Z najnowszych analiz wynika, że drastycznie wzrosły ceny nowych mieszkań. Raport został sporządzony przez Expandera na podstawie danych z 11 miast. Na liście miejscowości ulokowały się: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Zielona Góra.
Badania wskazały, że ceny są średnio o 6 procent wyższe niż przed rokiem.
„[…] Warszawa, która na rynku wtórnym ma drugi najgorszy wynik, czyli roczny wzrost średniej ceny wynosi tylko 5,3%. Przypomnijmy, że nowe mieszkania w stolicy są o prawie 11% wyższe niż przed rokiem, co jest trzecim najlepszym wynikiem ” – przekazano na stronie.
„Na pocieszenie dla osób planujących zakup mieszkania możemy jednak dodać, że te wzrosty cen częściowo są 'złudzeniem’ wynikającym z tego, że spadło zainteresowanie mieszkaniami tańszymi” – przekazał główny analityk Expandera Jarosław Sadowski.
Sadowski wskazał także, że rynek wtórny zawsze jest spóźniony.
„Mimo że sytuacja pandemiczna i nastoje w III kwartale były zdecydowanie lepsze niż w II kwartale, to ceny na rynku wtórnym spadły w porównaniu z II kwartałem aż w 9 z 17 badanych miast. Wynika to z faktu, że tu sprzedawcami w większości nie są profesjonaliści, lecz zwykli ludzie, którzy z pewnym opóźnieniem reagują na zmiany sytuacji. Przypomnijmy, że w II kwartale, gdy ceny nowych mieszkań spadały, to na rynku wtórnym wciąż rosły. Wtedy sprzedający używane mieszkania jeszcze nie zdali sobie sprawę, że muszą zmniejszyć oczekiwania cenowe. Wielu z nich nie doczekało się więc na kupców i w związku z tym dopiero w III kwartale obniżyli ceny. Tymczasem deweloperzy obniżali je już wiosną, a gdy nadeszła poprawa sytuacji w III kwartale, to od razu zareagowali podwyżkami” – wyjaśnił.
Akcje JSW wystrzeliły na godzinę przed ogłoszeniem informacji o dotacji
CENY, WARSZAWA, NOWE MIESZKANIE, ZAKUP MIESZKANIA, CENY MIESZKAŃ, STOLICA, MIESZKANIE W WARSZAWIE, CENA