Site icon ZycieStolicy.com.pl

Polski lek na koronawirusa zakończy pandemię COVID-19?

wirus.korona1 v1

We wtorek 18 sierpnia rozpoczęto produkcję pierwszej partii polskich leków na koronawirusa z osocza tzw. ozdrowieńców. Osocze to zawiera swoiste przeciwciała IgG przeciwko SARS-CoV-2. Proces produkcji pierwszej partii leków będzie trwać około 1,5 miesiąca. Pobieranie osocza od ozdrowieńców trwało do końca ubiegłego tygodnia.

Proces wytwarzania leku obejmuje wiele etapów. Produkcja, czyli techniczny proces pozyskiwania leków, to tylko jeden z nich. Senator dr n. Med. Grzegorz Czelej stwierdził, że dziś sprzęt został uruchomiony, a Biomed Lublin właśnie rozpoczął produkcję polskich leków na COVID-19.

Autorami koncepcji leku są: senator RP Grzegorz Czelej z województwa lubelskiego oraz Waldemar Sierocki z Biomed Lublin.

Na konferencji prasowej senator podziękował górnikom. Ze 150 litrów krwi pobranej do produkcji lekarstwa na COVID-19, aż 100 litrów pochodziło od górników. Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zmobilizowali się i odpowiedzieli na wezwanie, co oznacza, że ​​do końca minionego tygodnia udało się zebrać potrzebne osocze. Dziś o 8:00 uruchomiono maszyny do produkcji leków

Lek powinien być gotowy do badań klinicznych pod koniec października, czyli w ciągu dwóch miesięcy. Oznacza to, że pierwsza dawka leku zostanie podana pierwszemu pacjentowi za około 8-9 tygodni. Po około 4 miesiącach pojawią się wstępne wnioski z badania klinicznego. Lek będzie sprzedawany po przejściu procesu rejestracji.

– Zwracam się również do Unii Europejskiej i do parlamentów poszczególnych krajów o zwiększenie środków na zbieranie i przechowywanie osocza z przeciwciałami. 50 milionów euro, które przeznaczyła na ten cel Unia, jest dalece niewystarczające i poza budżetem centralnym dobrze by było, aby poszczególne kraje również znalazły na ten cel środki w swoich budżetach

– stwierdził Czelej i dodał

– Mamy olbrzymie nadzieje i olbrzymie oczekiwania (…). Jesteśmy gdzieś w połowie drogie. Produkcja otwiera nam możliwość badań klinicznych tego preparatu – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Lek powinien być gotowy do badań klinicznych pod koniec października.

Świat się zatrzymał… Angela Merkel spotka się z Gretą Thunberg

KORONAWIRUS, LEK NA KORONAWIRUSA, KORONAWIRUS LEK, COVID-19, CZELEJ, BIOMED, LUBLIN, EPIDEMIA, PANDEMIA

Exit mobile version