ZycieStolicy.com.pl

Polski Alarm Smogowy: mamy nadzieję, że radni wykażą się odpowiedzialnością i zagłosują za zakazem palenia węglem

Mamy nadzieję, że jutro radni sejmiku województwa mazowieckiego wykażą się odpowiedzialnością i zagłosują za przyjęciem uchwały zakazującej palenie węglem w Warszawie i w obwarzanku warszawskim – powiedział na poniedziałkowym briefingu prasowym lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

W poniedziałek przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego zorganizowali konferencję prasową. Tematem były obrady Sejmiku nad uchwałą antysmogową dla województwa, które odbędą się we wtorek. W briefingu wziął też udział prezes Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, Łukasz Adamkiewicz.

„Jutro bardzo ważny dzień przed nami – głosowanie nad uchwałą antysmogową woj. mazowieckiego. W projekcie tej nowelizacji zapisane są dwie bardzo ważne rzeczy: zakaz spalania węgla w stolicy od 1 stycznia 2023 roku i zakaz spalania węgla od 1 stycznia 2028 roku w gminach okalających miasto Warszawa, czyli w sześciu powiatach”

– wskazał rzecznik PAS Piotr Siergiej.

Zaznaczył, że Warszawa ma duże problemy z jakością powietrza.

„Około 10 tysięcy kopciuchów bardzo mocno zanieczyszcza powietrze, kilkadziesiąt tys. takich kopciuchów mamy dookoła Warszawy”

– wyliczył.

„To jest główne źródło zanieczyszczenia powietrza w okolicy Warszawy i w Warszawie”

– ocenił.

„Wiemy o tym, że w przeciętnym polskim jednorodzinnym domu mniej więcej połowa, a może ponad połowa węgla, jest węglem pochodzącym z Federacji Rosyjskiej i uważamy, że uchwały antysmogowe są w stanie naszą zależność energetyczną zmniejszyć”

– podkreślił Siergiej.

„Namawiamy radnych do tego, żeby głosowali za nowelizacją tej uchwały, żeby Warszawa i Warszawiacy mogli odetchnąć czystym powietrzem. Mamy nadzieję, że radni uwzględnią wszystkie te argumenty, które do tej pory pokazywaliśmy”

– zaapelował Piotr Siergiej.

Nadzieję na sukces uchwały zakazującej palenia węglem w Warszawie i okolicznych miejscowościach wyraził także lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, który wziął udział w briefingu.

„Mam nadzieję, że jutro radni sejmiku woj. mazowieckiego wykażą się odpowiedzialnością i zagłosują za przyjęciem uchwały zakazującej palenie węglem na terenie Warszawy i obwarzanka warszawskiego”

– stwierdził Guła.

Podkreślił, że uchwała antysmogowa w Krakowie przyniosła bardzo duże efekty.

„W Krakowie oddychamy lepszym, zdrowszym, bezpieczniejszym powietrzem. Warszawa nie jest wyizolowaną wyspą – to powietrze przemieszcza się między gminami. Mam nadzieję, że podobnie jak w Krakowie będzie obowiązywał zakaz spalania węgla. Polityka energetyczna państwa zakłada odejście od węgla w skali całego kraju. Ta regulacja jest jak najbardziej spójna z polityką energetyczną”

– zauważył lider PAS.

Podczas poniedziałkowego briefingu Polskiego Alarmu Smogowego wystąpił też Łukasz Adamkiewcz, prezes Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, który wskazał, że głosowanie zaplanowane na wtorek będzie ważne także z powodu poparcia życzeń mieszkańców.

„Zrobiliśmy badania na grupie reprezentatywnej na przełomie stycznia i lutego. 74 procent mieszkańców Warszawy powiedziało: „tak, chcemy zakazu węgla”. W przypadku obwarzanka poparcie było również wysokie – 57 proc. Stąd też dobrym rozwiązaniem jest większy okres czasu zakazu w obwarzanku”

– powiedział Adamkiewicz.

„Jutrzejszy głos dotyczy nie tylko poprawy jakości powietrza, redukcji zgonów, ale również wysłuchania głosów mieszkańców, którzy są za zakazem spalania węgla”

– zauważył prezes Centrum Europejskiego Czystego Powietrza.

Wybuch w Łomiankach. Zginęła kobieta

POLSKI ALARM SMOGOWY, SMOG, CZYSTE POWIETRZE, PALENIE WĘGLEM, EUROPEJSKIE CENTRUM CZYSTEGO POWIETRZA

numer kontajpg

Exit mobile version