Site icon ZycieStolicy.com.pl

Polska najbardziej zdestabilizowanym krajem przez epidemię

maseczki ochronne obowiazkowe od dzis obowiazuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Deloitte przeprowadziło ankietę, z której wynika, że Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią.

W ramach cyklicznych badań „Global State of the Consumer Tracker” przeprowadzanych przez Deloitte sprawdzane są reakcje i obawy konsumentów związanych z pandemią koronawirusa. Najnowsze ankiety zostały przeprowadzone na przełomie października i listopada. W badaniu brały udział osoby z: Polski, Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile, RPA.

Z opublikowanych badań wynika, że zaledwie 39 proc. polskich konsumentów czuje się bezpiecznie w sklepie podczas robienia zakupów.

„To najwyższy wynik wśród wszystkich badanych krajów. Nigdy wcześniej też żaden kraj europejski nie deklarował tak wysokiego poziomu obaw. Z pewnością wpływ na to ma między innymi liczba zakażeń, która codziennie przekracza 20 tys. osób. Pod względem poziomu niepokoju Polska o 3 pp. wyprzedziła nawet Indie, które dotąd właściwie w każdej fali badania wykazywały najwyższy poziom obaw. Na trzecim miejscu są Włochy, prawie jedna czwarta mieszkańców tego kraju deklaruje, że ich poziom obaw wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia” – skomentował Michał Tokarski, Partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

„Najwięcej osób, które zgadzają się ze stwierdzeniem, że są bardziej zaniepokojone, niż tydzień temu jest wśród osób w wieku 55+ – aż 64 proc. Nieco mniej (61 proc.) jest ich natomiast wśród ludzi młodych, między 18 a 34 rokiem życia. Poziom obaw różni się także w zależności od wysokości zarobków. Najwięcej osób, które deklarują wzrost niepokoju, jest wśród konsumentów o wysokich dochodach – 66 proc. Wśród osób o średnich i niskich zarobkach wzrost niepokoju deklaruje po 63 proc. ankietowanych” – przekazano na stronie deloitte.com.

Co więcej, najnowsze badania pokazują, że Polacy obawiają się także podróżowania komunikacją miejską. Ponad 50 proc. badanych planuje ograniczyć korzystanie z tego środka transportu. Natomiast zaledwie 13 proc. respondentów jest spokojnych o spłatę swojego zadłużenia kredytowego.

Szop pracz grasował w Warszawie

POLSKA, KORONAWIRUS, PANDEMIA, EPIDEMIA, POLACY W CZASIE PANDEMII, NASTAWIENIE DO EPIDEMII, NASTAWIENIE DO EPIDEMII, COVID-19

Exit mobile version