Połowa warszawskich szpitali w 2019 roku nie wykonało legalnych aborcji. Jedynie 6 szpitali z oddziałami ginekologicznymi podejmuje się tego zadania, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia.

Wyżej wspomniane informacje wynikają z raportu przeprowadzonego przez Federację na rzecz Kobiet. Pod koniec marca federacja prosiła warszawskie szpitale o podanie liczby przeprowadzonych aborcji od początku stycznia oraz informacji dotyczących tego, czy zabiegi będą w dalszym ciągu wykonywane. Przypominamy, że na terenie Rzeczpospolitej aborcja jest legalna w trzech przypadkach. Kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia przyszłej matki. Jeżeli stwierdzono, że “istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.” Oraz w wypadku, kiedy ciąża powstał w wyniku czynu zabronionego.

Federacja sporządziła raport uwzględniający jedynie warszawskie szpitale. Jak mówi jedna z członkiń organizacji, wyniki raportu są niepokojące biorąc pod uwagę, że Warszawa jest postrzegana jako miasto liberalne oraz rozwijające się w bardzo szybkim tempie. Szpitale, w których w 2019 roku nie dokonano zgodnego z prawem przerwania ciąży, deklarują że do szpitala nie zgłosiły się żadne pacjentki ze wskazaniem do przerwania ciąży.

Federacja planuje wykonanie kolejnych raportów, tym razem w miastach wojewódzkich oraz w mniejszych miejscowościach.

„Cyrk polityczny”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *