Stołeczny policjant podczas jednej z demonstracji miał wpięty w mundur Mieczyk Chrobrego. Funkcjonariuszowi udzielono ostrzeżenia. W obronie policjanta powstała petycja skierowana do Komendanta Stołecznego i Komendanta Rejonowego Policji.
„Stwierdzono w tym przypadku naruszenie regulaminu musztry w policji” – przekazał nadkomisarz Sylwester Marczak. Zwierzchnicy udzielili jedynie ostrzeżenia, ze względu na fakt, iż policjant służy dopiero od roku. Nie jest także znany przebieg rozmowy.
By uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, mają zostać przeprowadzone szkolenia, na temat tego, co wolno, a czego nie wolno nosić funkcjonariuszom na mundurach. „Nie biorę pod uwagę tego, że w przyszłości taka sytuacja mogła się powtórzyć” – dodał Marczak.
Warto wspomnieć, że po raz pierwszy Mieczyk Chrobrego został użyty w okresie międzywojennym przez Obóz Narodowy Romana Dmowskiego.
Przypominamy, Krzysztof Król na swoim portalu na twitterze nazwał policjanta „neofaszystą”. Apelował także o pozbawienie mężczyzny stanowiska.
W obronie policjanta powstała petycja, której treść publikujemy poniżej.
„My, Polacy, świętujący rocznicę wielkiego zwycięstwa naszych żołnierzy nad siłami bolszewickiej nawały, z zaniepokojeniem przyjęliśmy ostatnie doniesienia na temat zapowiadanych przez Komendę Wojewódzką Policji „czynności wyjaśniających” w sprawie funkcjonariusza, który dokonywał tego dnia czynności z narodowym symbolem przypiętym do kamizelki.
Choć Mieczyk Chrobrego, o którym mowa, nie jest jednym z przedmiotów umundurowania, należy przypomnieć, że symbol ten w żaden sposób nie koliduje z wartościami, które przyświecać winny Policji i na straży których zobowiązani są stać jej przedstawiciele. Wizerunek Szczerbca, nawiązującego do początków polskiej państwowości, oplecionego wstęgą w polskich barwach narodowych, jest symbolem niezwykle ważnym dla Narodu polskiego, któremu każdy policjant ślubuje wierną służbę zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o Policji (Ustawa o Policji z dn. 6 kwietnia 1990 roku, Dz. U. z 2019 r. poz. 161, 125, 1091)*. Użycie tego symbolu przez funkcjonariusza polskiej Policji jest wyrazem patriotycznych, narodowych wartości wyznawanych przez człowieka, który zobowiązał się „strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”. Co więcej, uznajemy ten gest za wyraz szacunku do służby i nawiązanie do historii Narodowych Sił Zbrojnych, które w okresie okupacji używały tego właśnie symbolu.
Wzywamy zatem przedstawicieli Komendy Stołecznej Policji do nieulegania presji lewicowych aktywistów. Broniąc porządku prawnego, Polska Policja nie może dopuścić, aby stawiano znak równości między umiłowaniem Ojczyzny a wypaczeniami ideologii totalitarnych. Jednocześnie zapewniamy o naszym poparciu dla gestu funkcjonariusza, a na ręce Panów pragniemy złożyć wyrazy dumy z jego patriotycznej postawy. Dziękujemy polskiemu patriocie za świadectwo i głęboko wierzymy, że wspomniane “czynności wyjaśniające” doprowadzą do nagrodzenia wierności patriotycznym wartościom i zachęcą pozostałych funkcjonariuszy Policji do naśladowania tej wzorowej postawy.”
Jak szybko Twitter ustali nazwisko policjanta-neofaszysty, który z mieczykiem ONR spisywał uczestników manifestacji antyfaszystowskiej?
Prośba o RT. pic.twitter.com/VmsCKmnqtM— Krzysztof Krol (@krzysztofkrol) August 15, 2019
Ten pan powinien od jutra przestać być policjantem. W służbach państwowych nie ma miejsca dla neofaszystów. https://t.co/SJ3nw06ZkC
— Krzysztof Krol (@krzysztofkrol) August 15, 2019