Site icon ZycieStolicy.com.pl

Policja przypomina, że fajerwerki należy kupować tylko u sprawdzonych dostawców

fajerwerkisylwestermarzen

Nadchodzi okres sylwestrowo-noworoczny, kojarzący się z hucznymi imprezami, których nieodłącznym elementem są różnego rodzaju środki pirotechniczne. Ważne jest, aby sztuczne ognie kupować tylko u sprawdzonych dostawców, a każdy wyrób powinien być opatrzony w instrukcję obsługi – podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Rzecznik KSP w rozmowie z PAP przekazał, że w noc sylwestrową dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych, których powodem w większości przypadków jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad ich bezpiecznego używania.

„Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco będą sprawdzać punkty handlowe oferujące fajerwerki. Będą również interweniować w sytuacjach naruszania zakazu ich używania”

– zaznaczył nadkomisarz.

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

„Przedwczesne próby pirotechniczne są niedozwolone prawem”

– podkreślił.

Policjant poinformował również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

„Środki pirotechniczne należy chronić przed dziećmi, pod żadnym pozorem nie powinny one trafić w ich ręce. Informujmy policję o stoiskach, które sprzedają petardy dzieciom”

– zaapelował policjant.

Rzecznik KSP przekazał też, że przed kupnem sztucznych ogni należy przede wszystkim sprawdzić, czy ich obudowa nie ma żadnych pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz, czy na fajerwerkach podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

„Powinna też być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania”

– dodał nadkomisarz.

„Sprawdźmy też oznakowanie. Wyrób powinien posiadać nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta oraz liczbę wyrobów w opakowaniu. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych”

– wyjaśnił.

„Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych”

– tłumaczył policjant.

Zaznaczył także, że jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że fajerwerk nie eksplodował, nie należy podchodzić i sprawdzać, co się stało.

„Nigdy też nie należy korzystać z wyrobów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu”

– zaapelował.

„Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów”

– dodał rzecznik KSP.

PAP/MK

 

Exit mobile version